Vývoj kurzu bitcoinu je v posledních měsících opravdu bouřlivý. Prakticky celý loňský rok kurz padal, bitcoiny se tak z rekordních 20 000 dolarů (450 000 Kč) postupně propadly až pod hranici 4000 dolarů (90 000 Kč). A na této sumě se držely i zkraje letošního roku.

Přestože loni většina analytiků nepředvídala této virtuální měně zářnou budoucnost, bitcoiny letos prakticky každý měsíc výrazně posilují. Zaznamenávají tisícové skoky směrem vzhůru – počítáno v dolarech.

Vývoj hodnoty bitcoinu na konci června

Vývoj hodnoty bitcoinu na konci června a začátku července

FOTO: David Ryneš, Novinky

Bitcoin v průběhu roku

Bitcoin v průběhu roku

FOTO: David Ryneš, Novinky

Absolutního rekordu letošního roku dosáhla nejznámější kybernetická měna světa v polovině minulého týdne, kdy se jedna mince obchodovala za 13 880 dolarů (310 000 korun). Pak ale začal kurz dramaticky klesat.

V úterý ráno se tak hodnota pohybovala už na pouhých 9900 dolarech, tedy v přepočtu na 223 000 Kč. Kurz tak klesl bezmála o sto tisíc korun. Je nicméně nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit klidně i v řádu několika tisíc korun.

Poslední bitcoin v roce 2140

Bitcoin vytvořil anonymní vývojář vystupující pod pseudonymem Satoši Nakamoto. Dodnes se přitom neví, kdo to ve skutečnosti je. V roce 2016 se sice k autorství přiznal australský podnikatel Craig Wright, přesvědčivé důkazy ale neposkytl.

Předloni byl za autora bitcoinu označován americký podnikatel a vizionář Elon Musk, on nicméně toto tvrzení popřel.

Atraktivní je na bitcoinech to, že uživatel nemusí teoreticky za jejich pořízení zaplatit ani korunu. Lidé je totiž mohou těžit sami s využitím svých počítačů.

Stále nové mince totiž „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Může se vám hodit na Zboží.cz: