Řada odborníků už v té době vyjádřila obavy, že ceny digitálních měn rostly přinejmenším zčásti díky aktivitám Bitfinexu, jedné z největších a nejméně regulovaných kryptoměnových burz.

Profesor Griffin sledoval tok digitálních žetonů, které přicházely a odcházely z Bitfinexu, a objevil několik zřetelných modelů, které naznačují, že někomu se na burze podařilo dosáhnout zvýšení cen těch měn, které na jiných burzách oslabovaly. Dotyčný nebo dotyční k tomu využili sekundární kryptoměnu tether, která byla vytvořena a prodávána vlastníky Bitfinexu za účelem skupování jiných digitálních měn, píše NYT.

Představitelé burzy v minulosti manipulace popírali. Nyní na žádosti listu, aby se k článku vyjádřili, nereagovali.

Věděla burza o manipulacích?

Autoři materiálu nemají e-maily ani dokumenty, které by dokázaly, že burza Bitfinex o manipulaci s cenami věděla nebo za ně byla zodpovědná. Vědci se museli spolehnout na milióny záznamů o transakcích zachycených technologií blockchain, což je šifrovaná databáze transakcí s kryptoměnami.

Ze sledování toku tetherů zjistili, že cena bitcoinu stoupala v hodinách bezprostředně poté, co tethery proudily do několika dalších burz, vesměs tam, kde cena klesala. Tyto toky se na celkovém zpevnění bitcoinu podle nich podílejí minimálně polovinou. Ještě rychleji než bitcoin se ve zmíněných obdobích zvyšovaly díky nákupům za tethery ceny dalších kryptoměn jako etheru a zcashe. Tato praxe skončila, když Bitfinex letos přestal nové tethery vydávat.

Odborníci, které list vyzval k posouzení studie, se shodují v tom, že působí věrohodně, nicméně úplné pochopení struktur si vyžaduje další analýzy.