Bitcoin byl ještě před pár měsíci prakticky jediným platidlem na černém trhu. Daly se za něj koupit zbraně, drogy a celá řada dalších nelegálních věcí.

Mimochodem právě podsvětí má nemalý vliv na tom, že popularita bitcoinu tak raketově rostla. Jednoduše jej používalo stále více lidí, díky čemuž i raketově rostl kurz, což následně přilákalo investory a další spekulanty.

Ale právě stále rostoucí popularita bitcoinu nehrála obchodníkům na černém trhu do karet. Kupující se kvůli rostoucím kurzům nechtěli svých mincí vzdávat a stále častěji si je nechávali jako investici. A obchody začaly stát.

Proto se začalo obchodovat s jinými virtuálními mincemi.

Monero či ethereum

Toho si všimli už i pracovníci evropské policejní organizace Europol. Ti upozornili již před koncem loňského roku na to, že obchodníci na černém trhu stále častěji využívají další kryptoměny – například monero či ethereum.

A rostoucí popularita zmiňovaných virtuálních mincí je znát i na jejich kurzech. Ještě před koncem loňského roku se monero obchodovalo za 100 dolarů (2130 Kč). Aktuálně má však jedna mince cenu už okolo 450 dolarů, tedy v přepočtu téměř 9600 Kč.

Růst ceny je patrný také u etherea. V prosinci se jedna mince obchodovala za 450 USD (9600 Kč), aktuálně je to však již 1140 USD (24 300 Kč).

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 miliónů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]