Čínské Xiaomi podalo žádost o registraci názvu Mi Pad už v roce 2014 u Úřadu Evropské unie pro dušení vlastnictví (EUIPO). Podle všeho mělo jít pouze o formalitu, protože podnik již několik let tablety s tímto názvem prodává, a to například i na českém trhu.

Jenže celou snahu o registraci zhatili právníci společnosti Apple. Název iPad, který používají tablety s logem nakousnutého jablka a jenž je v Evropě registrovaný již několik let, je totiž podle nich snadno zaměnitelný s označením Mi Pad.

Nový iPad (2017)

Apple iPad (2017)

FOTO: archív výrobce

Stejného názoru je také Soudní dvůr Evropské unie. Ve verdiktu se mimo jiné hovoří o tom, že by evropští zákazníci mohli být zmatení a mohli by omylem koupit jiné zařízení, než zamýšlejí. Ochranná známka tak nebude vydána.

Hrozí další žaloby

Pro Xiaomi to nicméně znamená daleko větší problémy, než by se mohlo na první pohled zdát. Pokud totiž bude tablety Mi Pad prodávat v Evropě i nadále, vystavuje se riziku, že americký počítačový gigant v další žalobě docílí zákazu jejich prodeje.

Jedinou možností pro čínský podnik tak bude vymyslet nové jméno pro své tablety. Zástupci společnosti Xiaomi však verdikt soudu zatím oficiálně nekomentovali. Další kroky jsou tak pouhou spekulací.

Společnost Xiaomi se proslavila v minulých letech především výrobou chytrých telefonů, které nabízela za velmi atraktivní ceny. Se stejnou taktikou se nyní snaží uspět také na dalších trzích – v portfoliu této společnosti tak nalezneme například i tablety, kamery a přenosné počítače.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: