Konsorcium, vedené fondem Bain, se dohodlo, že za čipovou divizi Toshiby zaplatí 18 miliard dolarů (zhruba 395 miliard Kč). Toshiba chce završit prodej divize do konce března příštího roku. Výtěžek z prodeje plánuje použít na pokrytí finančních ztrát způsobených bankrotem americké jaderné divize Westinghouse.

Čipová divize Toshiby je druhým největším producentem paměťových čipů na světě. V současnosti těží z rostoucí poptávky po čipech pro chytré telefony.

„Uvědomujeme si, že podíl paměťových čipů na našem celkovém zisku je extrémně vysoký," uvedl finanční ředitel Toshiby Masajoši Hirata. Dodal však, že firma v budoucnosti očekává nárůst zisku u svých aktivit v oblasti energetiky a infrastruktury. Upozornil také, že Toshiba by se mohla zcela stáhnout ze ztrátových aktivit, například z výroby televizorů a osobních počítačů, kterou již dříve omezila.

Provozní zisk ve druhém finančním čtvrtletí, které skončilo 30. září, překonal očekávání analytiků. Ti jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 125 miliard jenů.

Toshiba se v důsledku rozsáhlých ztrát jaderné divize Westinghouse dostala na pokraj finančního kolapsu a stále hrozí, že její akcie budou staženy z tokijské burzy.