Hlavní obsah

O miliardy na rychlý internet nemá nikdo zájem. Ministerstvo chystá změnu podmínek

Praha

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zřejmě změní podmínky pro čerpání dotací v objemu 14 miliard Kč na budování vysokorychlostního internetu v zaostalých oblastech. Na jeho první výzvu k čerpání se dosud nikdo z operátorů nepřihlásil. Uvedli to operátoři po středečním jednání s ministrem průmyslu Jiřím Havlíčkem.

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zřejmě změní podmínky pro čerpání dotací v objemu 14 miliard Kč na budování vysokorychlostního internetu v zaostalých oblastech. Na jeho první výzvu k čerpání se dosud nikdo z operátorů nepřihlásil. Uvedli to operátoři po středečním jednání s ministrem průmyslu Jiřím Havlíčkem.

Ministr řekl, že pracuje ve spolupráci s podnikatelským sektorem na odstraňování překážek, které rozvoji elektronických komunikací a sítí vysokorychlostního internetu v ČR brání. „Myslím, že budu schopen ještě do konce mandátu této vlády předložit některá opatření, která bychom mohli ještě schválit a pomoci sektoru, aby výstavba vysokorychlostního internetu probíhala v ČR snáze a rychleji. Diskutujeme o přípravě nové výzvy, která by měla z evropských prostředků podpořit výstavbu vysokorychlostního internetu,” uvedl.

Havlíček podle Rostislava Kocmana z ISP Aliance požádal operátory o návrhy změn. „Naše návrhy jsou několik let stejné, ale panu ministrovi je znovu pošleme. Naše doporučení se týkají zajištění ochrany investic, zajištění právní jistoty, průběhu veřejných konzultací, nastavení hodnoticích kritérií tak, aby měly šanci i malé projekty, aby intervenční území a podmínky pro dotace dávaly ekonomický smysl a aby byla zajištěna technologická neutralita,” shrnul.

Podávat žádosti je možné do 26. září

Na první výzvu vypsanou na 11,5 miliardy Kč operátoři nereagovali. Báli se, že jim dotace nebudou proplacené kvůli nejasným podmínkám i stížnostem u Evropské komise. Příjem žádostí začal 26. dubna a má skončit 26. září.

„Oceňujeme snahu nového ministra problémy okolo dotací řešit a druhou výzvu přepracovat tak, aby vyhověla podmínkám EU,” uvedla po jednání mluvčí společnosti CETIN Tereza Gáliková. CETIN podle ní v první výzvě nepředloží žádné projekty, protože předpokládá, že dotace nebudou vyplaceny. Důvodem podle Gálikové je, že výzva je neslučitelná s pravidly EU pro veřejnou podporu v oblasti vysokorychlostních sítí.

Dotace z operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost zveřejnilo MPO zhruba po dvou letech příprav na konci letošního března. Zájemci mohou peníze použít pro stavbu vysokorychlostních internetových přípojek v oblastech, které dosud nejsou pokryté, protože se to komerčně nevyplatí. Celkem jde o 80 oblastí, ve kterých je přes 166 000 bytů bez připojení.

Rozvoj vysokorychlostního internetu
Celý projekt budování sítí vysokorychlostního internetu má hodnotu 30 miliard korun, z toho 14 miliard tvoří právě dotace od Evropské unie.
Podle připravovaného plánu rozvoje vysokorychlostního internetu v tuzemsku by měly všechny české domácnosti dosáhnout na připojení k internetu alespoň rychlostí 30 Mb/s, přičemž polovina by měla mít možnost připojení dokonce až na 100 Mb/s. To zní ale v současných podmínkách jako utopie.
Jak ukazuje měření společnosti Seznam.cz z loňského roku, 80 procent české populace má maximální rychlost internetového připojení do 10 Mb/s. Řada domácností totiž rychlejší připojení vůbec přijímat nemůže.
Nejvíce pomalých přípojek je podle měření v Pardubickém kraji (65 procent všech připojení s maximální rychlostí do 5 Mb/s), dále pak na Liberecku a Královéhradecku. Rychlostí nižší než 5 Mb/s se připojuje ale například i bezmála 60 procent Pražanů. Naopak internet rychlejší než 30 Mb/s má pouze 2,8 procenta domácností v hlavním městě.
Projekt rozvoje vysokorychlostního internetu má směřovat primárně tam, kde nefunguje trh – tedy tam, kde se nevyplatí poskytovatelům budovat infrastrukturu. Jde jak o kabelové připojení, tak bezdrátové. Zlepšení připojení by se mělo dotknout zhruba 3,5 miliónu míst v Česku, a to nejen domácností, ale také veřejných institucí a firem.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám