Podle prohlášení společnosti Funai už není mezi lidmi o VHS kazety prakticky vůbec žádný zájem. V dobách největší slávy tento výrobce vyprodukoval na 15 miliónů rekordérů ročně, zatímco v minulém roce to bylo pouhých 750 tisíc.

Podle zástupců firmy bylo navíc čím dál tím víc složitější shánět náhradní díly, protože ostatní výrobci na standard VHS již dávno zanevřeli. Tím se logicky výrazně prodražovala výroba, což v souvislosti s klesající poptávkou nebyl udržitelný stav.

Poslední VHS rekordér

Vedení podniku se proto rozhodlo, že tento měsíc nechá stroje na výrobu rekordérů odstavit. Jde o model, který v sobě kombinuje šachtu pro VHS kazety i DVD nosiče.

Funai ukončí výrobu kombinovaného rekordéru, který pracuje s VHS i DVD.

Funai ukončí výrobu kombinovaného rekordéru, který pracuje s VHS i DVD.

FOTO: archív výrobce

Z pultů obchodů samozřejmě nezmizí tyto přístroje ze dne na den, doprodávat se pravděpodobně budou ještě několik následujících týdnů či měsíců. Sluší se nicméně podotknout, že VHS rekordéry se v Česku již nějakou dobu nenabízí. Funai poslední model prodává oficiálně pouze v zahraničí.

I tak jde ale o pomyslný poslední hřebík do rakve VHS kazet.

Funai se dále bude soustředit především na výrobu DVD a Blu-ray přehrávačů. Právě tyto optické nosiče se v posledních letech těšily tak vysoké popularitě, že VHS kazety hrály až třetí housle.

VHS kazety vyhledávají sběratelé

V současnosti se už ale příliš nedaří ani DVD, ani Blu-ray nosičům. Uživatelé stále více upřednostňují streamovací služby, v rámci kterých mohou multimediální služby konzumovat z pohodlí domova přes internet.

Obě optická média tak čeká pravděpodobně stejný osud jako nyní VHS. Z těch se v posledních letech stal sběratelský artikl. Za kazety, které nikdy nebyly převedeny na DVD či Blu-ray, jsou fajnšmekři ochotni zaplatit klidně i více než tisíc dolarů, tedy více než 24 tisíc korun.