Začátek Pillars of Eternity nemůže být jiný než obrazovka s tvorbou postavy. Zde si hráč vybere příslušnou rasu. Mezi ty nejznámější patří elfové, trpaslíci, lidé či úplně nové, jako jsou například Aumauité, Orlané nebo polobozi z rasy Godlike, již se vyznačují obřími rohy.

Poté si hráč vybere jednu z jedenácti tříd, za kterou bude chtít hrát. Ať už se jedná o klasického kouzelníka, rváče, barbara, střelce na dálku atd. Teď už jen chybí přiřadit si body k vlastnostem, vybrat pozadí své postavy, zvířecího společníka a hurá do světa Eory.

Ukázka ze hry Pillars of Eternity

Ukázka ze hry Pillars of Eternity

FOTO: archív tvůrců

Veškeré volby, které hráč učiní při tvorbě postavy, se samozřejmě promítnou do herního světa a to tím, jak negativně či pozitivně na hráče budou obyvatelé Eory reagovat. Stejně tak i následná rozhodnutí, která hrdina během samotného hraní učiní. Krátce po vlažném začátku však hrdina přežije magickou bouři zvanou bîaŵac a stane se Pozorovatelem, jenž může pomocí duší nahlédnout do minulých životů. Z neznámé postavy se tak pomalu stává vyvolený, jenž musí zjistit, kdo za touto bouří stojí a jak zvrátit napáchané škody.

Samotná hratelnost je jako například u legendární série Baldur´s Gate, kdy hráč ovládá svou skupinku z izometrického pohledu a prochází nádherným fantasy světem. Dialogy jsou větvené a hráč má vždy více možností při řešení konfliktů či úkolů. Souboje probíhají v reálném čase, ale je zde možnost pauzy, kdy hráč může rozdělit jednotlivcům úkoly.

Ukázka ze hry Pillars of Eternity

Ukázka ze hry Pillars of Eternity

FOTO: archív tvůrců

Hráč tak získává zkušenosti jak ze soubojů, tak za plnění úkolů a tím zvyšuje jak sobě, tak i ostatním členům jeho tažení úrovně. Následně jim vybírá, které schopnosti se naučí a v jakých věcech budou vynikat. Nechybí také tzv. craftící systém, kde si hráč vyrábí jak lektvary a svitky, tak i zbraně a zbroj. V průběhu hry se hrdina stane Lordem, který se bude starat o svou pevnost a musí řešit nájezdy banditů, posílat členy své skupiny na úkoly či vylepšovat její obranu.

Ukázka ze hry Pillars of Eternity

Ukázka ze hry Pillars of Eternity

FOTO: archív tvůrců

Pillars of Eternity tak nevzdává pouze hold klasikám, jako jsou například Baldur´s Gate, Icewind Dale nebo Planescape: Torment, ale ukazuje, že pro tyto hry tu je stále místo. Dokonalý počin, který by si neměl nechat uniknout žádný fanoušek poctivých RPG her. Další kickstarterovský projekt - Torment: Tides of Numenera -  to rozhodně nebude mít jednoduché, protože laťku studio Obsidian Entertainment nastavilo hodně vysoko.

Pillars of Eternity vyšlo exkluzivně pro osobní počítače.

HODNOCENÍ: 9/10