Hlavní obsah
V koši skončila i kytice od prezidenta Miloše Zemana. Foto: Petr Horník, Právo

Za vyhození kytic od politiků na Národní třídě dostali aktivisté pokuty

Za vyhození kytic od prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy SPD Tomia Okamury udělila městská část Praha 1 dvěma aktivistům pokuty ve výši 2000 korun za každou kytici. K incidentu došlo loni při oslavách výročí 17. listopadu na Národní třídě.

V koši skončila i kytice od prezidenta Miloše Zemana. Foto: Petr Horník, Právo
Za vyhození kytic od politiků na Národní třídě dostali aktivisté pokuty

Informaci České televize potvrdila v pátek mluvčí Prahy 1 Kateřina Písačková. Později odpoledne upřesnila i svou původní informaci, že muži dostali pokutu 2000 korun každý. Ve skutečnosti dostal jeden z mužů pokutu 2000 a druhý 4000 korun. Aktivisté se mohou do osmi dnů odvolat.

K aktu, který vnímají jako vyjádření politického názoru, se přihlásili politický aktivista Otakar van Gemund a další členové skupiny Kaputin, která mimo jiné vystupuje proti politickému režimu v Ruské federaci a jejímu prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda SPD Tomio Okamura (vlevo)

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Gemund v rozhovorech s novináři vyhození kytic odůvodnil tím, že památník 17. listopadu na Národní třídě považuje za symbol demokracie. Lidé jako Babiš či Okamura se podle aktivisty nechovají podle demokratických pravidel. Prohlásil, že demokracii je potřeba chránit, a to i radikálně. Už v minulosti stál za protesty a happeningy.

Prezident Miloš Zeman

Foto: Jan Handrejch, Právo

Prezident Zeman označil ty, kteří vyhazují kytice do koše, za primitivní hlupáky. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že rozumí rozhořčení lidí, kteří kytice vyhodili, ačkoli takový způsob vyjádření názoru není jeho šálek čaje.

Policie po incidentu uvedla, že věc považuje za přestupek a postoupila ji správnímu orgánu, kterým je úřad Prahy 1. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že policisté podle něj postupovali správně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků