Hlavní obsah
Foto: Václav Jirsa, Právo

Zájem o stavební spoření v červnu stoupl

Klienti stavebních spořitelen uzavřeli v letošním prvním pololetí téměř 293 000 nových smluv o stavebním spoření, což je v meziročním srovnání nárůst o zhruba 12 000 smluv. Průměrná cílová částka u smluv stoupla o zhruba 19 000 korun na 314 000 korun. Uvedlo to ministerstvo financí.

Foto: Václav Jirsa, Právo
Zájem o stavební spoření v červnu stoupl

Na konci června bylo uzavřeno celkem 4,93 miliónu smluv o stavebním spoření. Úvěrů pak lidé měli celkem 994 418. Jejich objem stoupl během pololetí o více než 13 miliard korun na 280,7 miliardy.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů - z vkladů těch klientů, co si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují a úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Vláda má v plánu podporu stavebního spoření, které je jednou z nejvýhodnějších forem spoření, značně omezit. Roční podpora u smluv je nyní od státu 3000 korun, dříve to bylo dokonce 4500 korun. Podle plánů vlády Petra nečase by podpora měla být 1500 korun a navíc by se měly danit úroky. Příspěvek by se měl navíc vyplácet pouze lidem, kteří budou spoření používat opravdu na bydlení, což znamená, že si vezmou úvěr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků