Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Výpočet čisté mzdy se mění, lidé si polepší až o několik tisíc

Od února začne zaměstnancům chodit na účet vyšší výplata, přestože se jejich hrubá mzda nezmění. Důvodem je zrušení superhrubé mzdy a výpočet daně z příjmu pouze z hrubé mzdy a současné zvýšení slevy na poplatníka. Většině lidí tak z výplaty za leden zůstane navíc tisíc až tři tisíce korun, vysokopříjmovým pak ještě víc.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Výpočet čisté mzdy se mění, lidé si polepší až o několik tisíc

Superhrubá mzda, která představovala hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, byla zákonodárci po 13 letech zrušena a zároveň se zavedly daňové sazby ve výši 15 a 23 procent.

Dosavadní efektivní zdanění zaměstnanců bylo 20,1 procenta. Nová vyšší sazba se bude vztahovat na tu část příjmů, která letos překročí 141 764 korun měsíčně, současně se ale ruší i dřívější sedmiprocentní solidární daň.

Daňový balíček pro letošek navíc zvýšil základní daňovou slevu na poplatníka z 24 840 korun ročně na 27 840 korun letos a na 30 840 korun pro rok 2022.

Pro zaměstnavatele jsou nejdůležitějším mzdovým údajem mzdové náklady, pro zaměstnance částka čisté mzdy obdržená na bankovní účet. Mzdové náklady zaměstnavatele se meziročně nemění a tvoří je součet hrubé mzdy a povinného pojistného placeného zaměstnavatelem za zaměstnance.

„Zaměstnavatelé odvádějí za zaměstnance v souhrnu 33,8 procenta na povinném sociálním a zdravotním pojištění z hrubé mzdy zaměstnance,“ říká pro Právo daňová expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Daňové odvody zaměstnance

Zaměstnanci sjednávají se zaměstnavatelem hrubou mzdu, ale na účet dostávají nižší částku – čistou mzdu, což je hrubá mzda snížená o povinné daně.

Zaměstnanci odvádějí ze své hrubé mzdy daň z příjmů fyzických osob, sociální a zdravotní pojištění. Daně ze mzdy za zaměstnance odvádí na příslušné bankovní účty mzdová účetní.

Souhrnná sazba sociálního a zdravotního pojištění placeného zaměstnancem je 11 procent z hrubé mzdy. „Na výpočet sociálního a zdravotního pojištění nemá vliv rodinná ani majetková situace zaměstnance,“ doplňuje Ivanco.

Daň se nově počítá jen z hrubé mzdy

V roce 2020 se daň z příjmů fyzických osob u zaměstnanců počítala ze superhrubé mzdy. V roce 2021 se bude daň z příjmů počítat jen z hrubé mzdy. Sazba daně činí 15 procent a pro mzdy nad čtyřnásobek průměrné mzdy potom 23 procent.

Od vypočtené měsíční daně z příjmu se navíc odečítají daňové slevy, na které má zaměstnanec nárok. Vždy alespoň sleva na poplatníka. Pro rok 2021 se měsíční daňová sleva na poplatníka zvyšuje o 250 korun na 2320 korun.

„U hrubé mzdy 30 tisíc korun činila daň z příjmu v roce 2020 částku 3960 korun, v roce 2021 to bude jen 2180 korun,“ vypočítává Ivanco.

Legislativní změny ve výpočtu daně z příjmů fyzických osob se dotýkají nejenom zaměstnanců pracujících na hlavní pracovní poměr, ale i zaměstnanců pracujících na zkrácený úvazek nebo na některou z pracovních dohod.

Čistý rodinný příjem tedy významně stoupne, i když ani jednomu z manželů či partnerů jejich zaměstnavatel letos nepřidá. „Při práci pro více zaměstnavatelů současně je možné i v roce 2021 uplatnit slevu na poplatníka pouze u jednoho z nich,“ upozorňuje Ivanco.

Polepší si i OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) vypočítávají daň z příjmů fyzických osob z daňového základu. Výpočet daňového základu se sice meziročně nemění, přesto si OSVČ daňově polepší, a to díky zvýšení roční slevy na poplatníka o tři tisíce korun na 27 840 korun.

„Při stejném zisku tedy zaplatí právě o tuto částku méně na dani z příjmů za rok 2021 ty OSVČ, které nevstoupí do režimu paušální daně,“ dodává Ivanco.

Anketa
Co budete dělat s penězi získanými navíc?
Budu je utrácet
28.6 %
Ušetřím je
63.7 %
Nevím
7.7 %
Celkem hlasovalo 18287 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků