Hlavní obsah
Automat v pražském obchodním centru na Smíchově Foto: Milan Malíček, Právo

V Česku je první automat na prodej zlatých slitků

V Česku začal fungovat první automat na zlaté slitky. V pondělí to oznámila společnost Gold.plus, která ho umístila v pražském obchodním centru Nový Smíchov. Tzv. „Au-tomat” prodává zlaté slitky o hmotnosti jednoho či deseti gramů nebo jedné trojské unce (31,1 gramu) podle aktuálního kurzu.

Automat v pražském obchodním centru na Smíchově Foto: Milan Malíček, Právo
V Česku je první automat na prodej zlatých slitků

„Nový au-tomat je unikátní prodejní automat na zlato, který nemá ve světě obdoby. Několik obchodníků po světě se o něco podobného pokoušelo, například v Dubaji, ale nikdy nedosáhli našich technologických kvalit a uživatelského komfortu,“ tvrdí ředitel Gold.plus Martin Stránský s tím, že firma bude tyto automaty dále rozšiřovat.

Zlato láká investory.

Foto: Profimedia.cz

Zlato se podle Stránského stává nejen pro zkušené investory, ale i širokou veřejnost atraktivním, a přitom bezpečným investičním nástrojem.

Loni se cena zlata zvýšila o 25 procent a v současnosti se pohybuje okolo 1900 dolarů (téměř 40 tisíc korun) za trojskou unci, tedy jen 160 dolarů pod loňským historickým maximem.

Cena zlata roste hlavně v dobách globálních ekonomických krizí, kdy se k němu upíná více investorů. Letos a příští rok by se světová ekonomika měla podle ekonomů z šoku způsobeného pandemií postupně zotavovat.

Stránský rovněž informoval, že v rámci nové aplikace Gold.plus si uživatelé budou moci spravovat svá aktiva ve zlatě v mobilu a zároveň si drahý kov nechat poslat poštou.

Vyrostla už síť bitcoinmatů

Zavést prodejní automaty na zlato na letištích, v kasinech či v nákupních zónách velkých měst plánovala už před deseti lety jablonecká Česká mincovna. Od tohoto záměru ale nakonec ustoupila.

V Česku již ve větších městech fungují také asi čtyři desítky automatů na kryptoměnu bitcoin, které jsou známé jako BTM.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků