Hlavní obsah
Složenka je nejdražším typem úhrady splátek úvěru. Foto: Profimedia.cz

Platba splátek složenkou dokáže půjčku výrazně prodražit

Lidé se při výběru úvěru velmi často rozhodují podle jeho ceny, respektive výše úrokové sazby. Zajímá je, o kolik půjčenou částku přeplatí. Přitom mnohdy si půjčku zbytečně prodraží zvoleným způsobem jejího splácení. Naprosto nejdráž vás vyjde pravidelné platby složenkou na poště.

Složenka je nejdražším typem úhrady splátek úvěru. Foto: Profimedia.cz
Platba splátek složenkou dokáže půjčku výrazně prodražit

„Lidé často hlídají doslova každou korunu a poskytovatele půjčky si podle ceny také vybírají. Pak ale místo platby převodem používají třeba platbu složenkou a cenu půjčky si tak nakonec zvýší i o několik stovek korun,“ upozornil Michal Kozub ze společnosti Home Credit.

Složenkou platí každý šestý dlužník

Většina lidí (v červnovém průzkumu Home Credit jich bylo 72 procent)  pro splácení úvěru používá bezhotovostní bankovní převod - trvalé či jednorázové příkazy k úhradě. U některých bank máte tento způsob platby zdarma, naopak u jiných zaplatíte kolem pěti, šesti korun.

Stále existuje vysoké procento lidí, kteří splácí úvěr složenkou, data ukázala, že jich je zhruba 15 procent (zhruba každý šestý až sedmý dlužník). Lidé mají možnost posílat peníze i přes terminál Sazky - využívá ji osm procent lidí.

Tříleté splácení úvěr prodraží až o 1700 korun

Pro názornou představu, na kolik klienta vyjdou jednotlivé typy splácení úvěru, připravila redakce ve spolupráci s Home Credit, modelový příklad půjčky ve výši 50 tisíc korun se splatností 36 měsíců (tři roky).

Pokud dlužník každou měsíční splátku zaplatí složenkou, půjčka se mu prodraží  o 1044 korun. Jedna úhrada složenkou totiž stojí 29 korun.

„Jsou i lidé, kteří nejenže platí složenkou, před samotnou platbou si navíc vyberou z bankomatu, aby mohli splátku na poště uhradit. A za takový výběr pak třeba platí dalších dvacet korun. Budeme-li uvažovat extrémní případ, kdy člověk u zmíněného úvěru platí všechny splátky složenkou a před každou splátkou si vybere peníze z bankomatu za poplatek, může se mu cena půjčky navýšit o více než 1700 korun, což představuje skoro 3,5 procenta z půjčené částky,“ upozornil Kozub.

Na kolik přijde 36 splátek půjčky 50 tisíc korun

Foto: David Ryneš, Novinky

Rozhodně nejlevněji vyjde klienta bezhotovostní bankovní převod. Pokud ho využije a jedna platba ho přijde například na šest korun za příkaz, půjčka se mu celkově prodraží o 216 korun. Některé banky však mají tyto převody prostřednictvím internetové bankovnictví zdarma.

Složenkou nemusíte stihnout datum splatnosti

Kromě ceny je platba složenkou nepraktická, i co se rychlosti operace týče. U bankovního převodu se splátka většinou připíše druhý den, v případě platby složenkou to ale trvá i tři pracovní dny.

A právě rychlost splátky může u lidí, kteří jsou zvyklí platit vše na poslední chvíli, hrát v ceně půjčky také roli. Někteří poskytovatelé půjček totiž i minimální překročení doby splatnosti penalizují.

Řada lidí si navíc stále neuvědomuje, co znamená datum splatnosti. Domnívají se, že jde o datum, kdy mají zadat příkaz k úhradě, respektive kdy mají peníze odejít z jejich účtu.

Ve skutečnosti to je datum, kdy druhá strana vidí připsanou úhradu, tedy kdy mají být peníze na věřitelově účtu. Rozdíl tak může být i několik dnů, pokud se do platby navíc dostane víkend nebo státní svátek, kdy se platby nezpracovávají.

Anketa
Jakým způsobem splácíte půjčku?
Složenkou na poště.
1.9 %
Nejdřív si vyberu z bankomatu a zaplatím složenkou na poště.
4.4 %
Mám nastavený trvalý příkaz.
30.2 %
Pro každou splátku zadám jednorázový příkaz.
11.3 %
Jinak.
0.6 %
Nemám půjčku.
51.6 %
Celkem hlasovalo 159 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků