Hlavní obsah
Právník: Otec se neplacením výživného dopouští trestného činu. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Placení výživného se nelze vyhnout ani při povoleném oddlužení

Dlužníci výživného musí své závazky uhradit i v případě, že jim soud povolí tzv. oddlužení. Neplacením výživného se navíc dopouští trestného činu.

Právník: Otec se neplacením výživného dopouští trestného činu. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Placení výživného se nelze vyhnout ani při povoleném oddlužení

Na redakci se s dotazem ohledně možnosti odpuštění dluhů na výživném obrátila rozvedená matka dvou nezletilých dětí, jíž bývalý manžel delší dobu neplatí soudem stanovené výživné na obě děti. Jak také uvedla, muž má dluhů mnohem víc, tzv. dluží peníze, na koho se podívá.

„Dozvěděla jsem se, že se snaží dluhům vyhnout a chce prý požádat soud, aby byl podle nových podmínek oddlužení svých závazků zbaven. Znamená to, že soud mu odpustí i dluhy výživného na jeho děti?” zeptala se žena.

Právník: Děti musí dostat vše, co jim otec dluží

Podle právníka Jana Dubenského, kterého redakce požádala o vyjádření, zákon o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon) č. 182/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, sice jako jednu z forem insolvenčního řízení umožňuje, aby soud při splnění přesně a přísně stanovených podmínek osvobodil dlužníka od placení zbytku pohledávek, ale není to tak jednoduché, jak se otec dětí domnívá, že by se placení dluhu na výživném mohl vyhnout.

„Nejde o automatické povolení oddlužení – soud přísně posuzuje stanovené zákonné podmínky. Děti, i kdyby soud v insolvenčním řízení oddlužení povolil, musí dostat od svého otce všechno, co jim na nezaplaceném výživném dluží,” ubezpečil právník.

„V daném případě je třeba připomenout ustanovení § 416 citovaného zákona, které uvádí, že případné osvobození od zbytku pohledávek po splnění všech podmínek povoleného oddlužení se netýká peněžitého trestu nebo jiné majetkové sankce, která byla dlužníku uložena v trestním řízení pro úmyslný trestný čin, pohledávek na náhradu škody způsobené úmyslným porušením právní povinnosti a dále pohledávek věřitelů na výživném ze zákona a pohledávek věřitelů na náhradu škody způsobené na zdraví,” doplnil Dubenský.

Jak dále uvedl, opačný postup by totiž zakládal těžko zdůvodnitelný a ve své podstatě naprosto nespravedlivý skutkový stav, kdy by byli oddluženi ti, kteří způsobili popsané majetkové škody.

Podejte trestní oznámení

Čtenářce právník dále doporučil, aby se kvůli své situaci s neplacením výživného otcem obrátila na státní zastupitelství nebo Polici ČR s trestním oznámením. „Otec dětí se neplacením výživného dopouští trestného činu,” upozornil Dubenský.

Podle jeho dalšího doporučení, je také vhodné, aby se matka dětí obrátila i na exekutora, aby byla zavedena proti dlužníkovi exekuce, a tak byl donucen své povinnosti řádně plnit. „Bez nich by ani případné řízení o oddlužení nemělo pro něj valného úspěchu,” dodal právník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků