Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

O střechu nad hlavou přicházejí kvůli dluhům stovky lidí

Stále více Čechů nemá na splátky hypoték a půjček, a tak přichází o střechu nad hlavou. Počet případů, kdy je dům či byt věřitelem zabaven a dán do dražby, vytrvale roste. Minulý rok jich bylo více než 900.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
O střechu nad hlavou přicházejí kvůli dluhům stovky lidí

„V roce 2011 bylo přes sedm set devadesát nedobrovolných veřejných dražeb. Loni se jejich počet opět meziročně zvýšil o 17 procent. Letos čekáme další vzestup,“ uvedl šéf společnosti Eurodražby.cz Radim Hasman.

Většinu dražeb spouštějí banky u klientů, kteří nemají peníze na splátky. Přitom právě hypotéky se lidé snaží platit do poslední chvíle, to i za cenu toho, že si na ně berou půjčky od nebankovních institucí a lichvářů.

Jenže to často jen dražbu oddálí. Nejen že se pak z nemovitosti utrží většinou méně, ale ještě si na peníze z prodeje dělají nárok další věřitelé, kteří lidem na úhrady splátek bance půjčili. Lidé tak samozřejmě ztrácejí i to, co bance již dříve přeplatili na úrocích.

Mnozí dlužníci navíc, i když už nemovitost nemají, dluží bance ještě dále. Dražby totiž dnes obvykle pokrývají jen kolem 70 procent dluhů bance.

Hodnota řady bytů i domů se totiž propadla, zájemci se hledají dlouho, často i déle než půl roku. Záleží na lokalitě. Mnohé byty se musí dražit opakovaně, cena pak dále prudce klesá. Kromě toho penále, poplatky, sankce bance nemilosrdně skáčou během pár měsíců do desítek až stovek tisíc korun.

Lichvářské firmy mají peníze z bank

Je to začarovaný kruh, přičemž lichváři, usazení v zavedených, finančně silných firmách, likvidační půjčky nefinancují dokonce ani z vlastních kapitálových zdrojů, ale z toho, co jim v rámci velmi výhodných levných podnikatelských kreditů, určených pro bohaté firemní klienty, poskytují právě banky.

Podle mnohých analytiků už však nelze jen tvrdit, že lidé se do dluhů dostali proto, že si nakoupili dovolené nebo vánoční dárky.

„Reálné příjmy reálně klesají. Spotřeba domácností se bude i nadále propadat. Své dno stále nenašlo například stavebnictví, IT, reklama, reality,“ shrnul analytik ČSOB Petr Dufek.

Lidé pracující v malých firmách s méně než 20 zaměstnanci si navíc vydělávají v průměru jen 17,5 tisíce korun hrubého měsíčně, tedy jen něco málo přes 70 procent celkové průměrné mzdy (24 300 korun). A mohou být na tom ze dne na den ještě hůře.

Nezaměstnanost totiž letos celorepublikově vzroste až na úroveň deseti procent. V řadě okresů přitom už nyní přesáhla patnáct procent.

Příjmovou chudobou ohrožen každý desátý

Kdo si vzal hypotéku a přijde pak o práci, je rázem nahý v trní. Za tři měsíce banka splátky tzv. zesplatní, tedy shrne do jedné pohledávky, a za další dva tři měsíce se stěhujete – byt či dům jde do dražby.

Kromě toho roste počet těch, kteří jsou po půl roce vyřazeni z evidence nezaměstnaných, skončí jim podpora, ale práci nedostali. Počet osob v tzv. příjmové chudobě (do devíti tisíc korun hrubého měsíčně) tento rok už o bezmála sto tisíc přesáhne miliónovou hranici. Na mizině je tedy zhruba každý desátý Čech.

„Výrazně se zvýšil objem prostředků vyplacených na dávky pomoci v hmotné nouzi zejména v souvislosti s navýšením počtu příjemců dávek, zvýšením částek životního a existenčního minima a s růstem nákladů na bydlení a zvýšením počtu dlouhodobě nezaměstnaných bez nároku na podporu v nezaměstnanosti,“ je uvedeno v analýze ministerstvo práce a sociálních věcí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků