Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Nejčastější nejasnosti ohledně daňových přiznání

Finanční správa před několika dny zveřejnila nejasnosti, se kterými se na ni veřejnost obrací kvůli daňovému přiznání z příjmů fyzických osob.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Nejčastější nejasnosti ohledně daňových přiznání

Ještě je ale dostatek času se zbytečných chyb a omylů vyvarovat. Vláda totiž podobně jako loni termín pro podání daňového přiznání o měsíc prodloužila. V papírové podobě ho tak lze podat do 3. května místo 1. dubna a v elektronické verzi do 1. června místo 3. května.

Redakce přináší odpovědi na nejčastější otázky, které Finanční správa dostává.

Vracení přeplatku

Pro ty, kteří si pospíšili s daňovým přiznáním a odevzdali ho již v lednu nebo únoru, aby přeplatek na daních z příjmů dostali co nejdříve, platí, že přeplatky se začínají zpracovávat a vyplácet až od 2. dubna 2021 (s ohledem na Velikonoce tedy reálně až od 6. dubna 2021).

Pro vrácení přeplatku na dani je stanovena třicetidenní lhůta, která se začíná počítat od okamžiku, kdy skončila zákonem stanovená „uzávěrka“ pro podání daňového přiznání. Standardně tak v letošním roce vzniká přeplatek 2. dubna a lhůta pro jeho vrácení začíná ten den běžet. To znamená, že nejpozději 3. května musí Finanční správa dát příkaz do banky na vrácení peněz. Toto se týká případů, kdy je stanovena daň v souladu s daňovým přiznáním, tzn. případů, kdy nebyl zahájen žádný kontrolní postup.

Daně a státní podpory v souvislosti s pandemií
Obdržený příjem Jedná se o příjem zdanitelný Započítává se do vlastního
příjmu manžela/ manželky
Jednorázový příspěvek důchodcůmNe
Ne
Kompenzační bonusNeAno
Ošetřovné pro OSVČNeAno
Provozní dotace v souvislosti s covidem-19AnoAno
Antivirus pro OSVČ se zaměstnanciNeAno

Podání přiznání u OSVČ s paušální daní

Paušální režim platí až pro rok 2021 a zálohy na paušální daň placené v letošním roce jsou zálohami roku 2021, živnostníci tudíž musí za rok 2020 přiznání k dani z příjmů podat.

Lhůty pro podání přiznání a sankce

Prodloužení termínů pro podání daňových přiznání platí jak pro klasické formuláře, kde se termín letos posouvá do 3. května 2021, tak pro elektronická podání, kde platí termín 1. června.

Fakticky se však nejedná o posunutí termínů, ale o odpuštění sankcí za neodevzdání přiznání a zaplacení daně v zákonem stanovených termínech. Je však dobré vědět, že sankce se počítají od původních termínů.

Když tedy letos podá poplatník přiznání v papírové podobě například až 10. května, počítají se mu sankce již od 1. dubna, nikoliv od 3. května, a prominutí sankcí podle předmětného generálního pardonu se na něj nevztahuje, upozorňuje Finanční správa. Rozcestník termínů, dokdy je nutné odevzdat daňová přiznání, je dostupný na webu Finanční správy.

Krácení slevy jen za část roku

Základní sleva ve výši 24 840 korun na poplatníka se nekrátí a v daňovém přiznání se uplatňuje vždy v plném rozsahu, bez ohledu na to, jak dlouho výdělečná činnost trvala.

Chybějící podpisy

Před odevzdáním přiznání by neměl daňový poplatník zapomenout se na všechny formuláře ještě jednou podívat a zkontrolovat je. Pokud žádá v rámci daňového přiznání o vrácení přeplatku, je nutné podepsat přiznání i žádost o vrácení přeplatku. Jedná se totiž o dvě podání a obě musí být podepsána.

Plná moc pro daňového poradce

Pro podání daňového přiznání prostřednictvím daňového poradce nebo advokáta nadále platí prodloužená, šestiměsíční lhůta do 1. července 2021. Nově však nemusí být plná moc pro poradce uložena ve standardní, tříměsíční lhůtě u správce daně, ale stačí ji odevzdat až spolu s podáním daňového přiznání do 1. července.

Covidové podpory

Lidé se také často ptají, zda jsou finanční podpory zdaňovány a jestli jsou započítávány do vlastního příjmu manžela nebo manželky. Základní shrnutí uvádíme v tabulce. Podrobné informace o zdanění těchto podpor jsou pak dostupné na webu Finanční správy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků