Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: Archiv, Právo

Majitelé chytrých telefonů mohou volat zdarma, jen o tom často neví

Vysokým účtům za volání z mobilních telefonů, které jsou v Česku ve srovnání s cizinou stále ještě neúnosně vysoké, se lze bránit. Tisíce korun ročně, které by lidé jinak zbytečně zaplatili za drahé minutové hovorné, totiž ušetří, pokud budou z mobilu volat přes internet.

ilustrační foto Foto: Archiv, Právo
Majitelé chytrých telefonů mohou volat zdarma, jen o tom často neví

Mnoho uživatelů ale o této možnosti neví. Volat zdarma mohou majitelé chytrých telefonů a je to velice jednoduché. Oblíbených programů je celá řada, kromě známého Skype je to třeba aplikace Viber.

Funguje to tak, že si do telefonu uživatel bezplatně stáhne aplikaci a může si s ostatními lidmi, kteří používají stejnou aplikaci, volat přes data. Kvalita hovoru je přitom stejná jako při běžném volání. Například u Viberu stačí pouze zadat své telefonní číslo a jméno, pod kterým vás ostatní uživatelé uvidí.

Velké úspory při hovorech z ciziny

Protože uživatelé chytrých telefonů platí měsíční paušál za datové přenosy, nepředstavují tyto hovory při normální frekvenci volání žádnou finanční zátěž.

Vůbec nejvýhodnější je volat z míst, kde je možné bezdrátové připojení k internetu přes Wi-Fi. Jejím využitím se totiž nečerpají ani data z měsíčního limitu. To je praktické při volání z práce, domova, ale i některých kaváren či restaurací, kde je Wi-Fi klientům k dispozici zdarma. Lidé, kteří volají z těchto míst, tak neplatí vůbec nic.

Značné úspory můžete realizovat i při hovorech ze zahraničí. Přestože díky regulačním opatřením Evropské unie jsou hovory z ciziny pro Čechy stále levnější, vyjde minuta odchozího hovoru ze zemí EU do ČR na více než 8 Kč. Ze zemí mimo Evropskou unii, třeba z Ruska, je to ještě mnohem dražší. Pokud ale třeba z restaurace nebo hotelu zavoláte do Česka přes Wi-Fi, neplatíte nic.

I v případě, že nevoláte přes Wi-Fi, se volání přes internet vyplatí, když máte zaplacen datový roaming. U aplikace Viber se za minutu hovoru přenese přibližně 400 kilobytů dat, takže třeba u Vodafone se vyplatí zaplatit si 50 Kč na den za roamingová data, kdy můžete čerpat ze svého domácího datového balíčku, který se pohybuje ve stovkách megabytů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků