Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Kdy musíte pronajímateli nahlásit spolubydlícího

Majitel bytu nemá právo zakazovat nájemci, aby v pronajatém bytě přijímal návštěvy. Na druhou stranu ale v určitých případech nájemce potřebuje pronajímatelův souhlas, pokud s ním v bytě bude bydlet další osoba.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Kdy musíte pronajímateli nahlásit spolubydlícího

Ve spolupráci se spotřebitelskou organizací dTest přinášíme rady a tipy, jak například rozlišit, kdy se ještě jedná o návštěvu či už o osobu, která v nájemním bytě s nájemcem bydlí, či jaký počet osob bydlících v pronajatém bytě je ještě schůdný.

Zákaz přijímání návštěv je neplatný

Pokud máte ve smlouvě o pronájmu bytu uvedeno, že si nesmíte do bytu vodit žádné návštěvy, je toto ustanovení neplatné. Pronajímatel vám to zakazovat nemůže.

„Nájemce nemusí zákaz návštěv daný smlouvou nebo požadovaný pronajímatelem třeba i jen ústně dodržovat, stejně tak není povinen pronajímateli návštěvy hlásit,“ upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Návštěva maximálně dva měsíce

Jak ale odlišit, zda se ještě jedná o návštěvu, nebo již o osobu, která s nájemcem v bytě žije, resp. je už členem jeho domácnosti? Většinou se to bere tak, že o návštěvu se již nejedná, pokud doba pobytu dané osoby či osob přesáhne dva měsíce.

Vychází to zřejmě z toho, že podle občanského zákoníku je nájemce povinen hlásit pronajímateli zvýšení počtu osob v bytě neprodleně, maximálně do dvou měsíců.

„Například ale návštěva ze zahraničí by mohla trvat i déle. Rozhodující tak může být to, jaké věci mají dotyčné osoby v bytě nebo jestli mají i jiný byt, ve kterém bydlí. Tyto skutečnosti se v případě sporu musí prokazovat, což může být problematické,“ upozornil Zelený.

U osoby blízké souhlas není potřeba

V případě, že s vámi bude v nájemním bytě žít nový člen domácnosti, musíte mít souhlas pronajímatele.

Výjimkou je ale situace, kdy se jedná o takzvanou osobu blízkou, tedy typicky manžela či manželku, rodiče nájemce či dítě. Pak souhlas pronajímatele nepotřebujete.

Ať už je souhlas potřeba či nikoliv, nemůže v bytě bydlet takový počet osob, který by byl neúnosný z hlediska požadavků hygieny i komfortu. Rozhodující je jak výměra bytu, tak i jeho dispozice, tedy počet pokojů či koupelen. Roli může hrát i výška stropu. Vždy je ale třeba individuálně posoudit konkrétní případ.

Kdy můžete dostat výpověď z nájmu

O zvýšení počtu osob v bytě musíte pronajímatele informovat. Pokud tak neučiníte, může to být důvodem k výpovědi z nájmu.

Dalším důvodem výpovědi může být i to, pokud se vaše návštěvy budou porušovat domovní řád, chovat se hlučně, poškozovat zařízení bytu či domu nebo dům znečišťovat.

„Argumentovat lze i takzvaným sousedským právem, což znamená, že návštěvy nesmí nad míru přiměřenou tamním poměrům, typicky hlukem či jinak, obtěžovat ostatní obyvatele domu,“ dodal Zelený.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků