Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Finanční poradna: Půjčenou věc nelze bez svolení majitele dál půjčovat

Pokud někomu, například sousedovi, půjčíte nějakou věc, neznamená to, že s ní může libovolně nakládat. Rozhodně je nepřípustné, aby ji dál bez vašeho svolení cizím lidem půjčoval, a už vůbec nelze tolerovat, aby si za to inkasoval peníze.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Finanční poradna: Půjčenou věc nelze bez svolení majitele dál půjčovat

Na redakci Práva se obrátil čtenář, který má na své chatě různé zahradní nářadí, včetně sekačky na trávu. Vzhledem k tomu, že je využívá jen občas, povolil sousedovi, aby si je podle potřeby půjčoval a využíval tak v době, kdy jejich majitel na chatě s rodinou zrovna nebude.

„Při náhodné návštěvě jsem však zjistil, že zejména zahradní techniku soused dále půjčuje druhým, navíc za úplatu. Já od něj nikdy nic nechtěl, ale vadí mně, jak se zachoval. Mohu mu své nářadí bez ničeho sebrat, nebo platí nějaká lhůta a cesta, jak mám postupovat? Nemám s ním žádnou smlouvu o půjčení věcí, ale nechci být za hlupáka, který si všechno nechá líbit,” dotázal se čtenář.

Právník: Jedná se o tzv. výpůjčku

O odpověď redakce požádala právníka Jana Dubenského. „Čtenářovu situaci lze podřadit pod ustanovení § 2193 Občanského zákoníku, který upravuje tzv. výpůjčku, což je – řečeno právní mluvou – smluvní vztah, kdy půjčitel přenechává vypůjčiteli nezuživatelnou věc (tedy věc, která se užíváním nezlikviduje) a zavazuje se mu umožnit její bezplatné dočasné užívání. Vypůjčitel tak nabývá právo věc užívat ujednaným způsobem, a nebyl-li ujednán, způsobem přiměřeným povaze věci,” citoval Dubenský zákoník.

Dále pak upozornil na zásadní a důležité ustanovení: „Vypůjčitel není oprávněn věc přenechat jiné osobě bez svolení půjčitele, tedy vlastníka těchto věcí.”

Podle právníka tak došlo k porušení podmínek smluvního vztahu, i když nebyl nijak formálně potvrzen (například písemnou smlouvou). Vlastník nářadí tak má plné právo si své věci vzít zpět nebo souseda upozornit, že mu zakazuje, aby věci dával k užívání jiným.

„Je samozřejmé, že případnou škodu (poškození atd.) na používaných věcech by pak musel soused vlastníkovi nářadí uhradit,” dodal Dubenský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků