Hlavní obsah
Pro naprostou většinu lidí jsou nejpřijatelnější půjčky na bydlení. Foto: Profimedia.cz

Češi si půjčují na bydlení a studium, na dovolenou už méně

Češi se nejpozitivněji staví k půjčkám na bydlení. Přijatelné jsou pro 85 procent české populace, vloni je však akceptovalo 91 procent lidí. Naopak silnou nechuť Češi pociťují k půjčkám na dovolenou, nepřijatelné jsou pro 88 procent obyvatel. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Pro naprostou většinu lidí jsou nejpřijatelnější půjčky na bydlení. Foto: Profimedia.cz
Češi si půjčují na bydlení a studium, na dovolenou už méně

Více než tisíc obyvatel České republiky se v průzkumu Naše společnost vyjádřilo jak k zadlužování běžných lidí v různých oblastech, tak k vytváření finančních rezerv na nečekané výdaje a obtížím při splácení půjček. Průzkum proběhl v polovině ledna 2013.

Vedle půjček na bydlení jsou Češi vstřícnější i k půjčkám na podnikání a na studium. Přijatelné jsou pro 65 procent, respektive 64 procent české populace. Ambivalentní vztah mají ale lidé k půjčkám na spotřební zboží a na auto. Polovina populace je považuje za přijatelné a druhá polovina naopak za nepřijatelné. Na nejnižší příčce přijatelnosti jsou půjčky na dovolenou. I tak k nim každý desátý člověk zaujímá vstřícný postoj.

Přijatelnost či nepřijatelnost půjček na různé účely (v procentech)
Účel půjčky
rok 2012
přijatelné / nepřijatelné
rok 2013
přijatelné / nepřijatelné
na bydlení
91 / 8
85 / 14
na podnikání
69 / 24
65 / 28
na studium64 / 3064 / 33
na spotřební zboží (pračka, lednička, televize, nábytek)55 / 44
49 / 49
na auto53 / 45
49 / 48
na dovolenou12 / 86
10 / 88
Zdroj: průzkum CVVM, leden 2013, dotázáno 1032 obyvatel ČR starších 15 let

Starší lidé jsou k půjčkám negativnější

Pro starší populaci, především lidi nad 60 let věku, jsou půjčky napříč všemi sledovanými oblastmi o něco méně přijatelné. Naopak mladší ročníky (lidé do třiceti let) jsou k půjčkám vstřícnější. Týká se to především půjček na vzdělání, bydlení a auto.

Průzkum zaznamenal i rozdíl u půjček na studium - mnohem více je akceptují lidé s vyšším vzděláním a s deklarovanou vyšší životní úrovní. Například lidé s dobrou životní úrovní jsou vstřícní k půjčkám na vzdělání v 71 procentech případů, lidé se špatnou životní úrovní v 53 procentech.

Finanční rezerva je pro Čechy velmi důležitá

Téměř každý Čech starší 15 let (96 procent) si uvědomuje důležitost vytváření finanční rezervy na nečekané výdaje. Pro téměř sedm lidí z deseti (67 procent) je rezerva rozhodně důležitá, za spíše důležitou ji považuje 29 procent Čechů.

Rozhodně důležité je vytváření finanční rezervy častější pro lidi s dobrou životní úrovní a s vyšším vzděláním.

Během posledních let se postoj lidí k důležitosti vytváření finanční rezervy výrazně nemění (například v roce 2012 bylo důležité pro 95 procent lidí, a naopak nedůležité pro čtyři procenta lidí).

Pro šest z deseti zadlužených je splácení obtížné

Nějakou půjčku v současnosti splácí polovina domácností. Pro dvě pětiny (41 procent) z nich je splácení snadné, přičemž ale jen minimum lidí (čtyři procenta) své závazky plní velmi snadno.

Téměř šest z deseti zadlužených lidí (58 procent) označilo splácení svých stávajících půjček za obtížné. Z toho necelá pětina (17 procent) je subjektivně pociťuje jako velmi obtížné.

Splácení je snadné častěji pro lidi s dobrou životní úrovní a s vyšším vzděláním, tedy s maturitou nebo vysokou školou. V porovnání s lety minulými nedošlo u hodnocení snadnosti splácení půjček k žádným výraznějším změnám (například v roce 2011 bylo snadné pro 44 procent zadlužených, a naopak nesnadné pro 54 procent).

Anketa
Která z půjček je pro vás nejpřijatelnější?
Půjčka na bydlení
82.9 %
Půjčka na podnikání
4.5 %
Půjčka na studium
5.7 %
Půjčka na spotřební zboží
1.6 %
Půjčka na auto
3.3 %
Půjčka na dovolenou
2 %
Celkem hlasovalo 8787 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků