Ukázal to Index bydlení, který ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří České republiky (ARK) vytvořila Modrá pyramida. V jednotlivých krajích České republiky srovnává výši průměrné měsíční splátky úvěru na vlastní bydlení s průměrnou výší nájemného.

V Česku dosud chyběl věrohodný ukazatel, který by byl schopen demonstrovat, do jaké míry je v jednotlivých regionech výhodné pořídit si vlastní bydlení s pomocí úvěru, a kde je naopak dobré uvažovat o nájemním bydlení,“ uvedl David Formánek z Modré pyramidy.

V Praze vlastní byt, v Liberci do pronájmu

Například v Praze, ve Zlínském kraji nebo na Vysočině není v průměru téměř žádný rozdíl mezi splátkou úvěru a nájmem (průměrný nájem činí 97 procent průměrné splátky úvěru na bydlení).

Přechod z nájemního bydlení do vlastního je z finančního hlediska velmi dostupný i pro občany v krajích Karlovarském, Olomouckém, Královehradeckém, Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském. Měsíční nájemné zde v průměru dosahuje více než 90 procent splátky úvěru na bydlení.

Index bydlení MP

Index bydlení MP - podíl průměrného nájemného k průměrné splátce Hypoúvěru v jednotlivých krajích

FOTO: Modrá pyramida

Naopak velký skok mezi nájmem a splácením úvěru na bydlení čeká na občany v Ústeckém kraji (65 procent), Libereckém kraji (71 procent) nebo Moravskoslezském kraji (72 procent).

Index naznačí i výhodnost pořízení bytu na pronájem

Máte-li již vlastní bydlení zajištěné a nevíte kam investovat, můžete si koupit na úvěr byt a ten dál pronajímat. K rozhodnutí o koupi bytu jako investice vám může napomoci právě poměr mezi výší nájemného a průměrnou splátkou za úvěr na bydlení.

Pokud se například rozhodnete o investici do bytu pro další pronájem v Praze, můžete si být téměř stoprocentně jisti, že vám inkasované nájemné splátky úvěru takřka pokryje. V regionech s nižším poměrem ale musí počítat  s nižší návratností své investice.

Metodika výpočtu Indexu bydlení MP
  • Index bydlení MP je počítán na základě údajů o průměrné výši nájmu (poskytuje ARK) a průměrné splátce úvěru na bydlení od Modré pyramidy stavební spořitelny (průměrná splátka Hypoúvěru v daném regionu, kde v průměru klienti financují 87 procent hodnoty nemovitosti) při zohlednění průměrné rozlohy bytu podle údajů ČSÚ.
  • Index udává, kolika procent z průměrné splátky úvěru dosahuje splátka nájmu, a to vždy zvlášť pro každý region.