Hlavní obsah

Zlato, ropa i euro lámou historické rekordy

Nejdůležitější obchodní komodity ve čtvrtek zlomily své dosavadní rekordy. Vůbec poprvé v historii se zlato dostalo nad 1000 dolarů za troyskou unci a ropa nad 110 dolarů za barel.

Zlato, ropa i euro lámou historické rekordy

„Investoři dále přesouvají svá aktiva z dolaru do zlata, do komodit obecně a například do středoevropských měn,“ uvedl analytik společnosti Citco Tomáš Volf.

Barel ropy se ve čtvrtek dostal na 111 dolarů v New Yorku a 107 dolarů v Londýně. Ropa i zlato posilují již delší dobu, stejně tak jako se dolar propadá. „Dolar kompletně ztratil přízeň trhu,“ komentoval situaci Kenichi Yumoto z Tokijské pobočky francouzské banky Société Générale.

Daří se i euru

Pozadu nezůstalo ani euro, které posílilo vůči dolaru. Jednotná evropská měna posílil na 1,56 USD/EUR.

Souběžně s těmito čerstvými daty jde ruku v ruce krize na světových burzách, která ještě nebyla odvrácena. Cenné papíry od Asie až po Ameriku ztrácely již od začátku roku. S menšími výkyvy jsou burzy v neustálé nestabilitě kvůli obavám z recese americké ekonomiky.

Slabý dolar ohrožuje evropskou ekonomiku

Propad dolaru na světových trzích je sice pro českou ekonomiku díky poklesu cen surovin spíše pozitivní, ale současně poškozuje tuzemské vývozce. Při delším trvání by mohl způsobit pokles růstu evropské i domácí ekonomiky, míní analytici.

Pro českou ekonomiku je oslabování dolaru vcelku pozitivní, neboť ji chrání před negativními důsledky drahých surovin, řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Levný dolar podle něj na jedné straně zlevňuje dovážené komponenty a spotřební zboží z Asie, ale na straně druhé dělá vrásky českým výrobcům spotřebního zboží, které staví do obtížné konkurenční pozice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků