Hlavní obsah
Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo

Zisk ČEZ klesl ve třetím čtvrtletí o 79 procent

Energetický koncern ČEZ měl ve třetím čtvrtletí čistý zisk 2,4 miliardy korun. V srovnání s minulým rokem jde o pokles o 79 procent. Firma hospodářské výsledky zveřejnila ve středu na svých webových stránkách s tím, že očekávaný čistý zisk pro letošní rok, který by měl dosáhnout 40,6 miliardy korun, se nemění.

Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo
Zisk ČEZ klesl ve třetím čtvrtletí o 79 procent

Za leden až září klesl čistý zisk společnosti o 34,2 procenta na 26,4 miliardy korun. Tržby za devět měsíců naopak meziročně vzrostly o čtyři procenta na 150,6 miliardy Kč a za samotné třetí čtvrtletí se zvedly o tři procenta na 47 miliardy Kč.

Analytici počítali se ziskem za tři čtvrtletí 31 až 32,2 miliardy korun. Za nižším ziskem je podle nich zejména slabí růst ekonomiky, stagnující spotřeba elektřiny a delší než plánovaná odstávka Jaderné elektrárny Temelín.

Zisk před zdaněním a ostatními náklady a výnosy se ve firmě od července do září snížil o sedm procent na 18,5 miliardy korun a od začátku roku do září klesl o 6,9 procenta na 62,4 miliardy korun.

Za celý letošní rok ČEZ očekává pokles čistého zisku zhruba o 15 procent na 40,6 miliardy korun. Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus upozornil, že ČEZ bude mít potíže udržet svůj výhled hospodaření na tento rok.

ČEZ je největší česká energetická firma, jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procenta akcií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků