Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ze začínajících zemědělců dosáhne letos na dotace jen čtvrtina

Pro začínající zemědělce pocházející z řad mladých lidí je v dotačním programu připraveno letos 200 miliónů korun. Šanci uspět má jen čtvrtina z odhadovaných sedmi set žadatelů, jak uvedla Společnost mladých agrárníků.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Ze začínajících zemědělců dosáhne letos na dotace jen čtvrtina

„Nyní běží Opatření Programu rozvoje venkova, které je rozvrženo na roky 2007 až 2013. Minulé vlády se však snažily vyhovět co nejvíce žadatelům v předešlých letech, a tak na poslední roky čerpání peníze nezbudou. Na letošní rok máme posledních přibližně dvě stě miliónů a na další roky už nic,“ objasnil stav prezident Společnosti mladých agrárníků Petr Mareš.

Tento dotační program se mezi zemědělci rychle rozšířil a za poslední roky bylo vyhověno asi 1150 mladým zemědělcům a počet uchazečů pořád stoupal. Podpůrný program tak splňoval svůj cíl – přimět mladé lidi, aby se věnovali zemědělství.

Šance v přerozdělení peněz

Podle Mareše na další dva roky peníze nejsou, pomoci by tak mohlo například přerozdělení finančních prostředků z jiných programů.

„V rámci Programu rozvoje venkova je vícero opatření a některá z nich jsou podobně přečerpaná, ale jiná jsou naopak nedočerpaná a tady je šance, aby se dostalo na větší počet začínajících zemědělců,“ vysvětlil Mareš s tím, že pokud by se peníze podařilo přesunout do fondů na podporu mladých zemědělců, výrazně by to pomohlo tuzemskému zemědělství i ekonomice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků