Hlavní obsah

Zdražování benzinu a nafty v Česku pokračuje

Pohonné hmoty v Česku i nadále zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za týden o 18 haléřů, tuto středu se litr prodával v průměru za 32,35 koruny. Cena nafty ve stejném období vzrostla o 24 haléřů na 32,03 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Zdražování benzinu a nafty v Česku pokračuje

Ceny pohonných hmot začaly růst ke konci loňského roku, předtím od listopadu klesaly, nyní jsou na úrovni cen z loňského října.

Před rokem stál litr naturalu 31,23 korun. Od té doby tedy zdražil téměř o 3,6 procenta. Litr nafty stál 31,66 koruny. Nyní je o 1,16 procenta dražší.

Nejdražší benzin tankují řidiči v Praze. Litr Naturalu 95 vyjde v hlavním městě v průměru na 32,90 koruny. Nejvyšší průměr u nafty vykazuje Vysočina s cenou 32,67 koruny za litr. Přes 32 korun platí za diesel ještě motoristé v Praze a v Plzeňském, Středočeském, Jihomoravském a Olomouckém kraji.

Naopak nejlevnější pohonné hmoty jsou v Karlovarském a Jihočeském kraji. Litr benzinu vyjde v těchto regionech v průměru na 31,90 koruny a stejné množství nafty na 31,56, respektive 31,57 koruny.

Ceny ropy po nárůstu v reakci na napětí kolem Íránu v posledních dnech oslabovaly. Severomořská ropa Brent ve čtvrtek kolem 16:50 SEČ ztrácela 1,18 procenta na 64,67 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o 1,44 procenta na 58,75 dolaru za barel.

Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 8. lednu

Foto: Martin Havelka, Novinky

Ke snižování cen ropy pomohlo i zvýšení zásob. Podle amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) se zásoby ropy v týdnu do 3. ledna zvýšily o 1,2 milionu barelů. Analytici čekali, že zásoby naopak klesnou.

„Vzhledem k tomu, že geopolitické napětí dosáhlo podle všeho znovu rovnováhy, celkové podmínky na trhu nahrávají nižším cenám ropy,” řekl agentuře Reuters analytik Harry Tchilinguirian ze společnosti BNP Paribas.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků