Hlavní obsah
Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 15. listopadu Foto: David Ryneš, Novinky

Zdražování benzínu a nafty nabírá na obrátkách

Zdražování pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku zrychluje. V uplynulém týdnu se ceny benzínu i nafty zvýšily přibližně o třicetník. Litr benzínu Natural 95 stál ve středu průměrně 30,79 koruny, což bylo o 31 haléřů víc než před týdnem. Průměrná cena nafty se pak zvýšila o 29 haléřů na průměrných 29,81 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 15. listopadu Foto: David Ryneš, Novinky
Zdražování benzínu a nafty nabírá na obrátkách

Jen za posledních 14 dní tak pohonné hmoty zdražily zhruba o půl koruny na litr.

Nejvíc platí za pohonné hmoty i nadále motoristé na Vysočině. Litr benzínu tam vyjde v průměru na 31,37 koruny, což je o 35 haléřů více než před týdnem. Litr nafty natankují řidiči na pumpách na Vysočině za 30,53 koruny, tedy o třináct haléřů více než před týdnem.

Druhé nejdražší pohonné hmoty se prodávají v Praze. Za litr Naturalu 95 zaplatí řidiči v metropoli průměrných 31,30 koruny, což je o 22 haléřů více než o týden dříve. Litr nafty za týden na pražských čerpacích stanicích zdražil v průměru o 19 haléřů na 30,38 koruny.

Ilustrační foto

Foto: (c) Lee Jae Won / Reuters, Reuters

Přes 31 korun za litr naturalu zaplatí řidiči ještě v Plzeňském a Jihomoravském kraji. Naopak nejlevněji se tankuje na jihu Čech. Benzín stojí v Jihočeském kraji v průměru 30,40 koruny za litr, což představuje mezitýdenní zdražení o 24 haléřů. Litr nafty na jihu natankujete za 29,41 koruny, ještě před týdnem to bylo o čtvrt koruny méně.

Ceny ropy narazily na strop, začínají zase mírně klesat

Ceny ropy ve středu večer mírně zlevnily, i tak zůstávají velmi vysoké. Severomořská ropa Brent klesla o zhruba půl procenta na 61,90 amerického dolaru za barel, americká lehká ropa WTI odepsala 0,7 procenta a pohybovala se kolem 55,33 dolaru za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden vzrostly o 1,9 miliónu barelů, ačkoliv analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávali pokles o 2,2 miliónu barelů.

Ilustrační snímek

Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Ceny ropy tlačí dolů rovněž úterní snížení odhadů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) pro růst celosvětové poptávky po ropě v letošním a příštím roce. Negativní dopad na ceny mají rovněž vyhlídky na další růst těžby ropy v USA.

IEA navíc v úterý snížila odhad růstu celosvětové poptávky po ropě v letošním a příštím roce. Společně s vyhlídkami na další růst těžby ropy v USA by i tato zpráva měla tlačit na snižování cen, které se ještě před týdnem blížily dvouletému maximu.

Geopolitické napětí na Blízkém východě a výpadky dodávek ze zemí jako Nigérie a Irák totiž ještě předtím pomohly k růstu ceny ropy poprvé od roku 2015 nad 60 dolarů za barel. Globální zásoby ropy se pak snížily, což rovněž tlačilo na zvyšování cen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků