Hlavní obsah
Česká národní banka Foto: Milan Malíček, Právo

Zadlužení českých domácností stouplo o 12 miliard

Dluhy českých domácností vůči bankám v červnu meziměsíčně stouply o 11,99 miliardy a činily 1,479 biliónu korun. Proti loňskému červnu jsou vyšší o téměř 110 miliard. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Zadluženost firem proti květnu naopak klesla. Snížil se objem peněz, které podniky uložily na jednodenní vklady.

Česká národní banka Foto: Milan Malíček, Právo
Zadlužení českých domácností stouplo o 12 miliard

Nefinanční podniky na konci června dlužily bankám zhruba 1,039 biliónu korun, tedy o 8,6 miliardy korun méně než v květnu. Meziročně úvěry podniků stouply o 55,7 miliardy korun.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo přes 1,871 biliónu korun. Od května se tyto vklady zvýšily o 13 miliard a proti loňskému červnu o zhruba 231 miliard korun.

Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti nicméně meziměsíčně méně peněz. Ke konci června na nich měly uloženo 221,7 miliardy korun, což je o 3,2 miliardy méně než o měsíc dříve.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků