Hlavní obsah
Děti MŠ Semínko při bádání. Foto: Pavel Kašpar

Výrobce pianin Petrof zavře závod na Děčínsku

Největší evropský výrobce klavírů firma Petrof Hradec Králové v dubnu zavře svůj závod v Jiříkově na Děčínsku a propustí tu 67 lidí. Modely, které se tu vyrábějí, bude nově vyrábět v podniku v Hradci Králové.

Děti MŠ Semínko při bádání. Foto: Pavel Kašpar
Výrobce pianin Petrof zavře závod na Děčínsku

"K uzavření závodu jsme přistoupili na základě důkladných ekonomických analýz, které prokázaly nedostatečnou rentabilitu výroby v této továrně," uvedla prezidentka společnosti Zuzana Ceralová-Petrofová. Společnost poté závod prodá.

Jiříkovský závod měl namále už loni poté, co vypadly dodávky pián do USA. Pak se je podařilo obnovit a firma si zavření závodů rozmyslela. Takovému osudu ale neunikly pobočky v České Lípě a Moravském Krumlově. Pobočný závod v Liberci ukončil výrobu před třemi lety, kdy celá firma měla ještě asi 1300 zaměstnanců. Nynější pobočka v Hradci Králové má 680 zaměstnanců.

Levná piana z Asie

Vedle výpadku amerického trhu dostal loni na jaře Petrof do krize i sílící tlak levné asijské konkurence. Banky tehdy firmě obstavily účty, a když podnik v dubnu v řádném termínu nevyplatil mzdy, vstoupily odbory na tři měsíce do stávkové pohotovosti. V červenci Petrof uzavřel s financujícími bankami stabilizační dohodu, kterou prodloužil v závěru prosince.

Firma v rámci restrukturalizace rozprodává nepotřebný majetek a utržené peníze dává na splátky úvěrů, které loni snížila o 130 miliónů na 260 miliónů korun.

Loňské hospodaření Petrofu by podle dřívějšího vyjádření vedení firmy mělo skončit ztrátou, a to hlavně kvůli nákladům na restrukturalizaci ve výši několika desítek milionů korun. Příští rok se chce Petrof dostat do zisku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků