Hlavní obsah
Výroba aut Foto: Novinky

Výroba aut stoupla na 1,07 milionu

Výroba osobních aut v Česku za tři čtvrtletí stoupla meziročně o 0,7 procenta na 1,067 milionu vozů. Největší Škoda zvýšila produkci o 2,5 procenta na 670 156 automobilů. Oznámilo to ve čtvrtek Sdružení automobilového průmyslu.

Výroba aut Foto: Novinky
Výroba aut stoupla na 1,07 milionu

Kolínská TPCA hlásí zvýšení výroby o 2,7 procenta na 161 953 vozidel. Nošovická automobilka Hyundai vyrobila 235 000 vozů, tedy meziročně o 5,4 procenta méně.

V samotném září automobilky vyrobily 125 351 osobních aut, což je o šest procent více než ve stejném období loni.

Evropský trh zaznamenal pokles prodejů o 1,6 procenta. V Česku prodej nových osobních aut za tři čtvrtletí klesl o osm procent.

„Výkonnost českého autoprůmyslu je v tomto roce i nadále dobrá. K růstu produkce přispívá především silná pozice a konkurenceschopnost tuzemských automobilek na zahraničních trzích, kam směřuje většina naší produkce. Důležitým faktorem je pro nás růst prodejů nových vozidel v Německu, o jehož budoucí ekonomický vývoj má řada odborníků obavy,“ uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar. V Německu prodeje stouply o 2,5 procenta.

„Ani my nežijeme ve vakuu, tamní situaci sledujeme, stejně jako další vývoj okolo odchodu Velké Británie z EU. Aktuální výsledky a vývoj nám ale dávají důvod k mírnému optimismu, že bychom i v roce 2019 mohli ve výrobě vozidel přinejmenším vyrovnat loňský rekordní rok,“ dodal Wojnar.

Produkce autobusů se zvýšila o 11 procent na 3814 vozidel. Vysokomýtské Iveco vyrobilo celkem 3399 autobusů, což je růst o 11 procent, podobným tempem rostl i SOR na 391 vyrobených vozidel. Výroba motocyklů reprezentovaná týneckou Jawou klesla o 18 procent na 999 strojů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků