Hlavní obsah
Nebezpečné ubrousky Foto: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Vlhčené ubrousky mohou dětem způsobit zdravotní problémy, varuje ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví vydalo varování před vlhčenými ubrousky původem z Turecka, které mohou dětem přivodit zdravotní problémy, konkrétně se štítnou žlázou. Uvedla to Lucie Ciznerová z odboru komunikace s veřejností.

Nebezpečné ubrousky Foto: Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Vlhčené ubrousky mohou dětem způsobit zdravotní problémy, varuje ministerstvo

Vlhčené ubrousky Wipes Disney baby Soft Care jsou zabalené po 70 kusech v uzavíratelném balení.  Na přední straně výrobku jsou mimo jiné na folii obrázky postaviček z příběhů medvídka Pú, na zadní straně obalu je například na obrázcích znázorněn způsob používání výrobku nebo soupis ingrediencí, údaje o tureckém výrobci a distributorovi a další grafické symboly.

Na zadní stranu výrobku je také přilepena bílá etiketa s uvedením dovozce pro Českou a Slovenskou republiku.

Foto: Ministerstvo zdravotnictví České Republiky

Podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty ubrousky ve svém složení uvádějí látku, která je v kosmetických prostředcích pro děti ve věku do tří let, které se neoplachují, s výjimkou deodorantů a antiperspirantů, zakázána.

Jedná se o IPBC (3-Jodprop-2-yn-1-yl-N-butylkarbamát). „Riziko spočívá v tom, že po použití výrobku zůstanou složky kosmetického prostředku, včetně IPBC, na pokožce dítěte, přičemž IPBC může přestupovat do organismu, kde může negativně ovlivňovat činnost štítné žlázy,“ sdělil Valenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků