Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Vláda schválila nižší podporu pro solární elektrárny, ušetří tím 10 miliard

Vláda schválila snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Vnitřní výnosové procento (IRR) má činit 6,3 procenta, dosud to bylo 8,4 procenta.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Vláda schválila nižší podporu pro solární elektrárny, ušetří tím 10 miliard

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) po pondělním jednání kabinetu řekl, že dosavadní podpora byla příliš vysoká.

Havlíček očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. Celkem stát ročně vyplatí na podpoře přes 40 miliard, předloni to bylo 46,1 miliardy.

Havlíček předpokládá, že se úspora rozdělí mezi pokles výdajů státního rozpočtu a snížení ceny elektřiny pro spotřebitele.

Malý podíl, vysoká podpora

Vláda rozhodla o změně podpory pro všechny druhy obnovitelných zdrojů energie. U solární energetiky rozhodla o minimální možné podpoře, u ostatních zdrojů se drží mezi minimální a maximální hodnotou stanovenou EK. "Důvodem je, že fotovoltaický boom z roku 2009 a 2010 byl jeden z největších tunelů v České republice. V jednu chvíli se až zdesetinásobily výkupní ceny," řekl Havlíček.

Podle něj je podpora solárních elektráren neúměrně vysoká k tomu, nakolik se podílejí na výrobě elektřiny. Podpora pro fotovoltaické elektrárny ročně činí 29,2 miliardy korun, ale na celkové výrobě elektřiny se podílejí ze dvou procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků