Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo

Vláda schválila dvě miliardy pro zemědělce za sucho

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Po středečním jednání kabinetu o tom informoval místopředseda vlády Richard Brabec (ANO). Podle materiálu by zároveň měli za jarní mrazy dostat kompenzaci 208 miliónů korun pěstitelé ovoce a lesní školkaři.

Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo
Vláda schválila dvě miliardy pro zemědělce za sucho

„Kompenzace je jenom výrazně menší část z celkově způsobených škod, které se odhadují loni na více než 12 miliard korun,” uvedl Brabec. Podle materiálu sucho loni způsobilo škody až za 7,7 miliardy korun, nejvíce postiženy byly obiloviny, olejniny, trvalé travní porosty a kukuřice. U brambor a cukrovky byla ztráta až pět miliard korun.

„Od začátku jsme tvrdili, že poškození podniků je větší, než vláda v minulosti schválila,” řekl mluvčí Agrární komory ČR Jiří Felčárek. Podle něj ale komora vládní rozhodnutí respektuje. Samotný materiál byl dokončen s podporou komory, která se snažila dopočítat škody co nejpřesněji - na úroveň jednotlivých katastrů.

Zemědělci budou muset předložit, že sucho jim zničilo alespoň 30 procent průměrné roční produkce, výše podpory přitom nepřesáhne 80 procent škod. Dále musí doložit doklad pojištění na alespoň polovinu výměry dané plodiny nebo na polovinu výměry zemědělského podniku. Pokud je nedoloží, zkrátí se kompenzace na polovinu.

Podobný dokument již odsouhlasil předchozí kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vláda Andreje Babiše (ANO) některá ustanovení bývalé vlády zrušila. Ministerstvo zemědělství tehdy uvedlo, že šlo pouze o technické věci a že materiál o kompenzacích předloží znovu.

Brabec připomněl, že vláda svým úterním rozhodnutím splnila závazek, který přislíbil předchozí ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

O fondu rizik se stále jen mluví

Jak již dříve ministerstvo uvedlo, zemědělci budou moci o odškodnění za loňské sucho zažádat letos ve druhé polovině června. Peníze by se měly proplácet na podzim.

Aby vláda nemusela každoročně schvalovat kompenzace, připravuje ministerstvo takzvaný fond těžko pojistitelných rizik, který by měl situaci řešit systematicky. Připravovala ho už minulá vláda, ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) v březnu uvedl, že na jednání vládního kabinetu jej předloží nejdříve za rok.

„Negativní ekonomické dopady do zemědělské produkce jsou nejen na území ČR stále četnější, protože také četnost extrémních výkyvů počasí se zvyšuje. Různé typy kompenzací tak budou pravděpodobně vyšší než dosud, což ukazuje i vývoj objemu kompenzací v ČR v posledních letech,“ řekl Novinkám agrární analytik Petr Havel.

Dodal, že o zmíněném fondu se zatím stále jen mluví. Problém je podle něj především ve výši příspěvků zemědělců. Jejich stanovení bude složité i vzhledem k tomu, že různé plodiny mají různě velkou odolnost vůči suchu a také jiné náklady na produkci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků