Hlavní obsah
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková kandiduje do Senátu za Úsvit. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Vitásková připravila zákon o vyvlastnění majetku miliardáře Bakaly

Ostravská kandidátka Úsvitu - Národní koalice do Senátu Alena Vitásková chce oslovit voliče návrhem zákona na vyvlastnění majetku miliardáře Zdeňka Bakaly, bývalého spolumajitele černouhelné OKD. Předseda strany Miroslav Lidinský v úterý řekl, že speciální zákon má dovolit vyvlastnit a později vydražit Bakalovo sídlo na šumavské Modravě a jeho vydavatelství, aby byla zachráněna aspoň část majetku, kterou nevyvedl do zahraničí.

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková kandiduje do Senátu za Úsvit. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Vitásková připravila zákon o vyvlastnění majetku miliardáře Bakaly

Návrh, o kterém Úsvit zatím nechce víc informovat, představí předsedkyně Energetického regulačního úřadu Vitásková příští týden.

O možném propadnutí Bakalova majetku státu hovořil už na jaře prezident Miloš Zeman, který se v názorech na některá témata shoduje s Vitáskovou.

Bakala do letošního února spoluvlastnil společnost New World Resources (NWR) majitele černouhelné firmy OKD, která dluží přes 17 miliard korun a v květnu podala na sebe insolvenční návrh. Firma nedokáže splácet závazky a její majetek nedosahuje ani hodnoty sedmi miliard korun. Obyvatele kraje Bakala popudil také prodejem více než 43 tisíc bývalých bytů OKD.

Zeman mluvil o vytunelování až 150 miliard

Na květnovém Žofínském fóru Zeman uvedl s odvoláním na zdroje, „které mají povinnost informovat”, že celkový objem vytunelovaných peněz ve společnosti NWR za doby, kdy ji spoluvlastnil Bakala, je 100 až 150 miliard korun.

Zdeněk Bakala, dlouholetý vlastník NWR, majitelky černouhelných dolů. Společnost v nesnázích přenechal letos v únoru skupině Ad Hoc Group.

Foto: Petr Horník, Právo

Zeman tehdy řekl, že pokud se prokáže, že se Bakala dopustil tunelování, může mu hrozit ztráta svobody i propadnutí majetku.

Související témata:

Finančník Zdeněk Bakala

Foto: Petr Horník, Právo

V ostravském volebním obvodu 70 usiluje spolu s Vitáskovou o zvolení do Senátu dalších devět kandidátů. Dosluhující senátor a starosta městského obvodu Slezská Ostrava Antonín Maštalíř (ČSSD) kandidovat nebude.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků