Hlavní obsah
Městská doprava v Tallinnu Foto: ČTK/AP

V Tallinnu je MHD už čtvrt roku zdarma, město si to chválí

Estonské hlavní město Tallinn před třemi měsíci přistoupilo k nezvyklému experimentu. Obyvatelům metropole nabídlo městskou dopravu zdarma. Experiment populárního starosty Edgara Savisaara se prý vydařil, volné cestování si pochvalují nejen obyvatelé města, ale i dopravní experti. Město sice na dopravu doplácí milióny, peníze se mu ale vracejí jinde.

Městská doprava v Tallinnu Foto: ČTK/AP
V Tallinnu je MHD už čtvrt roku zdarma, město si to chválí

K bezplatnému použití tramvají, autobusů i trolejbusů je v půlmilionovém Tallinnu zapotřebí jediné - potvrzení o trvalém bydlišti. Návštěvníci hlavního města musejí za dopravu platit. Hlasy varující před dírou v městském rozpočtu za nevybrané jízdné zanikají v pochvalách za čistší životní prostředí a menší dopravní zácpy.

Savisaar označil svůj nápad za "13. plat" pro obyvatele města. Radnice sice bude na dopravu ročně doplácet o 12 miliónů eur (310 miliónů korun) více, ale počet cestujících se v prvním čtvrtletí zvýšil o deset procent a dopravní ruch na hlavních komunikacích se o 15 procent snížil. Devět z deseti obyvatel rozhodnutí svého starosty uvítalo.

I když je na seriózní bilancování podle odborníků brzy, efekt prý může být i finanční. V Tallinnu žije 40.000 lidí, kteří ve městě nemají trvalé bydliště a daně v důsledku toho odvádějí jinde. Doprava zdarma je nutí zvolit si Tallinn za místo trvalého pobytu, což je údajně už nyní patrné z příjmů do městského rozpočtu.

Podle místostarosty Taaviho Aase by se daňové příjmy mohly letos zvýšit dokonce natolik, že plně uhradí ztrátu za nevybrané jízdné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků