Hlavní obsah
Foto: Luděk Fiala, Novinky

V Česku přibude další banka. ČNB udělila licenci záložně Creditas

Největší tuzemská záložna Creditas obdržela od České národní banky (ČNB) bankovní licenci. Bankovní služby lidem i firmám začne poskytovat od ledna 2017, řekl ve středu předseda představenstva Creditasu Vladimír Hořejší. Udělení licence potvrdil mluvčí ČNB Marek Zeman.

Foto: Luděk Fiala, Novinky
V Česku přibude další banka. ČNB udělila licenci záložně Creditas

„Udělení licence vnímáme jako potvrzení našeho obezřetného hospodaření a potvrzení správnosti našeho přístupu. V posledním období jsme se zaměřili především na posilování kapitálu a kvalitu úvěrového portfolia,” řekl Hořejší.

Kampelička patří do investiční skupiny Unicapital miliardáře Pavla Hubáčka. Olomoucký podnikatel získal většinový podíl v záložně Creditas v loňském roce odkoupením podílů za částku v řádu stovek miliónů korun.

Přerod Creditasu v banku není podle analytika společnosti Chytrý Honza Františka Bostla překvapením. Očekává, že všechna velká spořitelní družstva uvažují stejným směrem a některá jsou již velice blízko bankovním licencím.

Trh se rozhýbal

„Konkurence na trhu retailových bank je však obrovská a je velice pravděpodobné, že se pak trh bude postupně konsolidovat, nové banky spojovat či zanikat. Před pár týdny například Zuno Bank skončila a jedním z důvodů byla její neschopnost získat novou klientelu,” upozornil.

„Bankovní trh se v poslední době rozhýbal. Jedni z trhu odcházejí nebo jsou odejiti jako Citibank, Zuno, ERB bank, jiní zase přicházejí," dodal šéfredaktor serveru Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher. Do jisté míry může podle něj příchod Creditasu oživit trh.

„Troufám si ale tvrdit, že úspěch a dynamika rozvoje a růstu, kterou jsme viděli u Fio banky, jež byla původně také záložna, je neopakovatelná,” poznamenal.

Související téma:

Záložna Creditas vznikla v roce 1996 v Třebíči. Po změně jména a přemístění centrály do Olomouce v roce 2010 se stala jednou z nejrychleji rostoucích záložen v ČR. Nyní má 19 500 členů, 14 poboček a bilanční sumu převyšující deset miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků