Hlavní obsah
Chemický závod v Záluží u Mostu Foto: Karel Otcovský, Právo

Unipetrol se vrátil k zisku

Petrochemický holding Unipetrol se v letošním prvním čtvrtletí po ztrátě na začátku loňského roku vrátil do zisku, který dosáhl 2,8 miliardy korun. Tržby vzrostly na 29,9 miliardy korun, oznámila ve čtvrtek firma.

Chemický závod v Záluží u Mostu Foto: Karel Otcovský, Právo
Unipetrol se vrátil k zisku

Loni v prvním čtvrtletí tržby naopak klesly kvůli odstávkám o více než čtvrtinu a Unipetrol skončil v čisté ztrátě 25 miliónů. Za celý loňský rok už pak ale dosáhl zisku 7,98 miliardy korun.

Podle firmy je hlavním důvodem meziročního obratu v prvním čtvrtletí obnovení výroby v etylenové jednotce v Litvínově. Tržby tak meziročně stouply o více než dvě třetiny. Holding také zaúčtoval miliardu korun jako pojistné plnění za ušlý zisk a škody, které loni způsobila havárie krakovací jednotky v rafinerii Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou.

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázal holding v prvním čtvrtletí 2017 provozní zisk 3,4 miliardy, meziročně o 3,2 miliardy více. Využití kapacity rafinerií holdingu stouplo meziročně z 66 procent na 88 procent a objem zpracované ropy vzrostl o 35 procent na 1,9 miliónu tun.

Benzina má na trhu už skoro pětinový podíl

V maloobchodním segmentu měl holding provozní zisk 265 miliónů, což bylo oproti loňsku o 64 miliónů více. Podle firmy stály za růstem vyšší prodeje pohonných hmot díky příznivé ekonomické situaci i lepší výsledky v nepalivové části maloobchodu díky konceptu občerstvení Stop Cafe.

Unipetrol uvedl na trh nový typ pohonných hmot Efecta 95 a Efecta Diesel. Pokračoval také v postupném přebírání 68 čerpacích stanic od společnosti OMV. Během prvního čtvrtletí jich převzal 16, a navýšil tak celkový počet stanic své sítě Benzina na 380. Benzina zvýšila podle údajů za letošní leden svůj podíl na trhu na 18,1 procenta.

Ve středu společnost informovala, že představenstvo Unipetrolu navrhuje letošní valné hromadě firmy výplatu dividendy 8,30 koruny na akcii. Loni to bylo 5,52 koruny na akcii. [celá zpráva]

Firma je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Zisk PKN v prvním čtvrtletí prudce stoupl na 1,92 miliardy zlotých (12,25 miliardy korun) z 337 miliónů zlotých (2,2 miliardy korun) před rokem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků