Hlavní obsah
Jaderná elektrárna Temelín Foto: Jakub Svoboda, Právo

Temelín mění palivo a modernizuje turbínu

Jaderná elektrárna Temelín (JETE) se o prázdninách pustí do modernizace turbíny na prvním bloku. Využije k tomu pravidelnou odstávku pro výměnu paliva, která začne v sobotu. Elektřinu začne první blok opět dodávat koncem srpna, řekl Právu mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Jaderná elektrárna Temelín Foto: Jakub Svoboda, Právo
Temelín mění palivo a modernizuje turbínu

Výkon temelínské „jedničky“ bude po zmíněné úpravě o dvě procenta vyšší. Stejná modernizace proběhne na druhém temelínském bloku příští rok.

„Se snižováním výkonu prvního bloku začneme v pátek v osmnáct hodin. O tři hodiny později odpojíme turbogenerátor od rozvodné sítě. Vlastní odstávka začne v sobotu vychlazováním provozních systémů. Její harmonogram obsahuje přes deset tisíc činností. Jsou mezi nimi pravidelně se opakující práce, například kontrola a výměna paliva, přesun dvou obalových souborů s použitým palivem z bazénu vedle reaktoru do skladu použitého paliva nebo kontroly bezpečnostních systémů,“ popsal mluvčí chystané práce.

Bude se na nich podílet 600 pracovníků z padesáti dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ.

Otestují Orlík

Techniky navíc čeká výměna tří nízkotlakých dílů turbíny a náhrada stávající nízkotlaké olejové regulace turbíny za novou vysokotlakou. Díky tomu první blok zvýší výkon ze současných 1056 MWe na 1078 MWe, aniž by spotřeboval více paliva.

Stejně jako v případě druhého bloku, tak i u prvního dojde k napojení seizmicky odolného dieselgenerátoru na stávající systémy bloku. Tím bude mít elektrárna pro oba bloky k dispozici hned jedenáct způsobů elektrického napájení.

Tuto sobotu navíc temelínští energetici vyzkoušejí, zda by jim vodní elektrárna Orlík byla schopna v případě blackoutu dodat elektřinu pro bezpečností systémy Temelína.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků