Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Strojvedoucí budou na malých tratích muset hlásit jízdu

Správa železnic (SŽ) ve středu v reakci na poslední nehody rozhodla, že od 15. srpna budou na malých regionálních tratích strojvůdci muset předem ohlásit odjezd soupravy ze stanic, výhyben a dalších určených míst.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Strojvedoucí budou na malých tratích muset hlásit jízdu

Opatření, o němž dopisem informoval dopravce generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda, má zabránit selhání lidského faktoru, který mohl stát za některými z nehod.

„Jedním z prvních opatření pro snížení možného pochybení lidského faktoru bude mimořádná změna jízdního řádu 2019/2020 k 15. srpnu 2020, která zavede ohlašovací povinnost ve všech dopravnách na všech tratích provozovaných podle předpisu D3, kde je provozovatelem dráhy Správa železnic,” oznámila SŽ.

Strojvedoucí tak bude povinen před odjezdem oznámit jízdu dispečerovi.

„Při současném zabezpečení české železnice, a to i v případě koridorových tratí, sehrává a bude i nadále v budoucnu sehrávat lidský faktor v celém procesu velmi významnou roli,” připomněl Svoboda, který apeloval na dopravce, aby kontrolovali zaměstnance a dbali na dodržování předpisů.

Během posledních několika dní došlo k sérii vážných nehod. Na regionální trati u Perninku se srazily dva vlaky, což si vyžádalo dvě oběti.

Další nehoda se stala minulý týden v pátek na koridoru v pražských Běchovicích, kdy souprava bez cestujících narazila do čekajícího rychlíku. V úterý večer pak osobní vlak narazil u Českého Brodu do nákladního vlaku.

Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) není chyba v systému. „To, co se stalo v posledním týdnu, je obrovská shoda náhod. Nedošlo k systémovému pochybení, ale k selhání jedinců,” citovala ČTK ministra.

„Strojvůdce byl zastaven, znovu se rozjel. V rychlosti 60 až 70 km/h narazil do poštovního vlaku, který nebyl zabrzděn, před sebou ho ještě tlačil,” popsal poslední nehodu Havlíček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků