Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jiří Tomaškovič, Právo

Státu se nepovedlo prodat miliardové pohledávky za slovenskými ocelárnami

Česká exportní banka (ČEB) zrušila tendr na prodej pohledávek za zkrachovalými východoslovenskými ocelárnami Slovakia Steel Mills (SSM) v hodnotě 4,6 miliardy korun (168 miliónu eur). Šlo už o čtvrtý pokus pohledávku prodat. Banka vyhověla žádosti slovenského konkurzního správce a je připravena vydat mu pokyn k prodeji majetku železáren v rámci konkurzního řízení.

Ilustrační foto Foto: Jiří Tomaškovič, Právo
Státu se nepovedlo prodat miliardové pohledávky za slovenskými ocelárnami

"Konkurzní správce doložil, že již eviduje zájemce o koupi majetku společnosti SSM. A rovněž probíhající poptávkové řízení ukázalo, že zájemci o postoupení pohledávek za SSM preferují koupi majetku v rámci konkurzního řízení," uvedl místopředseda představenstva ČEB zodpovědný za správu rizikových pohledávek David Marek.

Podle banky představuje pro potenciální zájemce koupě v konkurzním řízení jednodušší a časově méně náročnou variantu, jak tato aktiva získat. Podle Marka lze prodej pohledávek v rámci konkurzního řízení čekat ještě letos.

ČEB poskytla úvěr na stavbu závodu SSM v roce 2007. Slovakia Steel Mills začala vyrábět sochory a válcované produkty v roce 2011. O rok později však vykázala čistou ztrátu téměř 44 miliónů eur. Potíže ocelárny kulminovaly začátkem srpna 2014, kdy SSM úplně zastavila výrobu. Soud v Košicích loni vyhlásil na firmu konkurz.

Česká exportní banka (ČEB) je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro jejich export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy a EGAP.

Banka se v minulosti několikrát pokoušela pohledávku prodat. V prvním kole výběrového řízení v roce 2014 o odkup projevili zájem mimo jiné skupina J&T, investiční skupina Arca Capital Pavola Krúpy, továrník Zdeněk Zemek či ukrajinská skupina KVV Group.

Problematické úvěry vyšetřuje policie

ČEB ve třetím čtvrtletí loňského roku evidovala ztrátové pohledávky z nesplácených úvěrů v objemu 19,6 miliardy Kč. Nesplácené pohledávky pocházejí z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Do dvou let chce banka vyřešit polovinu z nich.

Problematické obchodní případy z tohoto období vyšetřuje policie. [celá zpráva]

ČEB uvádí, že za posledních 12 měsíců se jí na nedobytných pohledávkách podařilo získat přes miliardu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků