Hlavní obsah
Ministr vnitra Milan Chovanec v České televizi. Foto: Petr Horník, Právo

Stát by měl dotovat poštu, požaduje vnitro

Budoucnost pošty leží podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) ve franšízách. Přesto ale požaduje kvůli stabilizaci, aby pošta byla dotovaná státem ve výši 700 až 900 miliónů ročně jako veřejná služba. Snaží se maximálně omezit uzavírání poboček.

Ministr vnitra Milan Chovanec v České televizi. Foto: Petr Horník, Právo
Stát by měl dotovat poštu, požaduje vnitro

„Budu chtít aby to stát dotoval,“ řekl Chovanec a dodal, že není žádný důvod, proč by se neměla pošta dotovat, když se dotuje veřejná doprava. Uvedl, že pobočky pošty by se neměly zavírat, protože představují posledního zástupce státu na vesnicích. „Všichni máme zájem, aby veřejné služby ve venkovském prostoru zbyly,“ podtrhl Chovanec s tím, že nelze možné jejich počet stáhnout z aktuálních 3200 na povolené minimum 2100.

Chovanec neslíbil, že žádnou pobočku nezruší: „Že nebude uzavřena ani jedna, nemůžu říci, ale bude to naprosté minimum. Číslo vám neřeknu, my to analyzujeme. Když chcete zavřít poštu, přijde hned starosta a řekne - zavřete mi poštu, zničíte mi obec. Pokud se budou pošty zavírat, bude to po dohodě s municipalitami, se starosty.“

„Já bych nezavíral,“ dodal ministr a naznačil cestu ze slepé ulice, „poštu se primárně pokusíme nabídnout“. Chovanec vidí řešení ve franšízách. V Německu podle něj pracuje sto procent poboček pošty v systému franšíz, u nás jen 0,4 procenta: „Systém je nevýhodný pro fanšízanty.“ Hned ale dodal: „Jestli to funguje všude jinde ve světě, musí to jít i u nás.“

Pošta potřebuje stabilitu, výhled, aby neprodávala jeden týden cigarety a další plyšové hračky.
Ministr vnitra Milan Chovanec

Chovanec by se rád domluvil na franšízách se společností Jednota coop, kterýžto řetězec se zaměřuje právě na venkov: „Budeme jednat, jestli by byla šance, aby se stali partnerem pro poštu na venkově.”

Přesto trvá na státních dotacích: „Pošta potřebuje stabilitu, výhled, aby neprodávala jeden týden cigarety a další plyšové hračky.“ Uvedl, že problémem je, že pošta má nyní nejvyšší příjem z finančních služeb, ale že stávající dohoda vyprší v roce 2016 a není podle něj jasné, zda se podaří uzavřít novou, a zda ta bude pro poštu skutečně výhodnější.

Co se týká podpory státu, uvedl: „Musíme se domluvit, jestli tato cesta je správná, jednat s Evropskou unií, aby to nebyla veřejná podpora. Pokud se to dojedná s Evropskou komisí, je reálné, aby to v příštím roce bylo 300 miliónů.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků