Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: David W Cerny, Reuters

Sněmovna schválila zákon o značení lihu a koncesích pro prodejce

Sněmovna ve čtvrtek schválila zákon o povinném značení lihu, který reaguje na loňskou metanolovou aféru a jeho cílem je potírat nelegální alkohol. Mimo jiné snižuje objem nejvyššího povoleného balení a zavádí kauce nutné pro registraci obchodníků a výrobců lihovin.

Ilustrační foto Foto: David W Cerny, Reuters
Sněmovna schválila zákon o značení lihu a koncesích pro prodejce

Současně Sněmovna schválila novelu živnostenského zákona, která zavádí koncese pro prodejce kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin. Obě normy nyní dostane k posouzení Senát.

První předloha snižuje nejvyšší možné balení alkoholu na jeden litr, pouze v případě lahví bude přípustné nejvýše třílitrové balení. Dosud je možné prodávat až šestilitrové balení. Za porušení zákona bude hrozit až pětimiliónová pokuta nebo dvouletý zákaz činnosti. Výrobci a dovozci lihu ho budou smět prodávat jen jiným registrovaným distributorům a konečným prodejcům.

Poslanci také snížili nejnižší objem alkoholu, který se ještě bude muset značit páskou, na 0,6 decilitru. Vláda původně navrhovala značení až od jednoho decilitru.

Poslanci neschválili návrh rozpočtového výboru, který měl umožnit zavedení elektronických identifikačních čipů na lahve s alkoholem. Nelíbilo se to například unii výrobců lihovin, podle níž by opatření nic neřešilo a mohlo by vést ke zdražení lihovin. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek však již dříve řekl, že elektronické čipy jsou trendem v EU a kvůli a kvůli daňovým únikům se stanou nezbytnou povinností na celém evropském trhu.

Poslanci naopak na základě doporučení zemědělského výboru rozhodli, že kauce, které zákon zavádí, se budou lišit podle toho, kolik výrobci a distributoři převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou nejvýše 25 000 kusů pásek, zaplatí kauci půl miliónu. Nad toto množství bude kauce pět miliónů.

Stát má mít přehled o prodejnách alkoholu

Druhá předloha, zavádějící koncese, má začít platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Od toho dne budou mít podnikatelé šest měsíců čas na to, aby o koncesi požádali. Pokud tak neučiní, pak jejich právo prodávat líh zanikne. Koncesi dostane každý obchodník, který o ni požádá, stát ale získá přehled o tom, ve kterých obchodech se tvrdý alkohol prodává.

Podnikatelů, kteří nyní mohou na základě jedné ze základních volných živností prodávat lihoviny a líh, je celkem 1,9 miliónu. Poslanci se souhlasem ministra průmyslu Jiřího Ciencialy přistoupili na návrh hospodářského výboru, který má zabránit podnikatelům, aby v nekalých praktikách mohli pokračovat pod hlavičkou jiné společnosti. Předpokládá, že jednatelé nebo členové představenstva, kterým byla pro nekalé obchodní praktiky odejmuta živnost, nebudou moci pokračovat v podnikání ve stejném oboru založením nové firmy.

Nyní takové omezení platí jen pro fyzické a právnické osoby, ne pro členy statutárních orgánů firem. Pokud by o živnost přišel člen statutárního orgánu, vztáhne se zákaz i na firmu, v jejímž čele stojí.

Metanolová aféra vypukla v Česku loni 3. září. Na otravu jedovatým metanolem zemřely čtyři desítky lidí, poškozených je přes 130. V letošním roce padlo metanolu za oběť devět lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků