Hlavní obsah
Logo Shell Foto: Hamad I Mohammed, Reuters

Shell prodal podíly v těžbě z břidlic v Kanadě. Snižuje tak obří dluh

Britsko-nizozemská ropná firma Royal Dutch Shell se dohodla s kanadskou společností Canadian Natural na prodeji většiny svého majetku v oblasti těžby z břidlic v Kanadě za 7,25 miliardy dolarů (186 miliardy korun). Informovala o tom agentura Bloomberg. Shell tak snižuje vysoký dluh, který loni vyšplhal na téměř 80 miliard dolarů (2,05 biliónu korun).

Logo Shell Foto: Hamad I Mohammed, Reuters
Shell prodal podíly v těžbě z břidlic v Kanadě. Snižuje tak obří dluh

Shell v rámci dohody také společně s Canadian Natural koupí firmu Marathon Oil Canada Corporation, která vlastní podíl 20 procent v projektu těžby z břidlic Athabasca. Celá transakce by měla být dokončena v polovině letošního roku, v závislosti na jejím schválení regulátory.

„Toto oznámení je významným krokem v přetvoření portfolia Shellu v souladu s naší dlouhodobou strategií," uvedl v prohlášení generální ředitel Ben van Beurden. „Upřednostňujeme podnikání, ve kterém máme globální rozsah a konkurenční výhody, jako je integrované plynárenství a těžba z hlubokých vod," dodal.

Zisk z prodeje je součástí programu, který počítá s prodejem majetku za 30 miliard dolarů (769 miliard korun). Tyto peníze mají posloužit Shellu ke snížení dluhu, který mu narostl po loňské akvizici BG Group za 54 miliard dolarů. Celkový dluh po převzetí BG Group vystoupal na téměř 80 miliard dolarů. Loni již Shell prodal majetek za pět miliard dolarů.

Těžba ropy z břidlic v Kanadě, převážně v severní Albertě, je příliš nákladná a po kolapsu ropného trhu o ni přestaly mít firmy zájem. Je také v centru zájmu ekologických aktivistů kvůli emisím skleníkových plynů, které vznikají při těžbě a zpracování ropy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků