Hlavní obsah
Hospodaření státu. Foto: David Ryneš, Novinky

Schodek státního rozpočtu stoupl na 68,8 miliardy

Schodek státního rozpočtu v listopadu stoupl na 68,8 miliardy korun z říjnových 45,4 miliardy korun. Loni ke konci listopadu deficit činil 79,4 miliardy korun. Za celý letošní rok by tak mohl být schodek 80 až 90 miliard, uvedlo v pondělí ministerstvo financí. Schválený rozpočet pro letošek počítá s deficitem 112 miliard korun.

Hospodaření státu. Foto: David Ryneš, Novinky
Schodek státního rozpočtu stoupl na 68,8 miliardy

„Čerpání výdajů sice v posledních měsících vykazuje v meziročním srovnání rostoucí tendenci, nicméně aktuální růst je stále nižší než růst očekávaný rozpočtem po změnách. I proto lze předpokládat, že schodek daný rozpočtem nebude překročen a mohl by se pohybovat ve výši 80 až 90 miliard korun,“ uvedlo MF.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) již dříve uvedl, že cílem MF je letos udržet schodek na zhruba loňské úrovni, kdy byl 81 miliard korun.

Celkové příjmy rozpočtu stouply meziročně o více než 38 miliard na 1 003,8 miliardy korun. Daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení stouply o čtyři procenta na 509 miliard korun, přičemž schválený rozpočet počítá s růstem o 2,3 procenta.

Inkaso DPH stouplo meziročně o 11,2 miliardy na 213,4 miliardy korun. Naopak na spotřební dani stát vybral ke konci listopadu meziročně o 1,6 miliardy korun méně, celkem necelých 121 miliard korun.

Celkové výdaje rozpočtu meziročně stouply o 27,8 miliardy korun na 1 072,6 miliardy korun. Na sociálních dávkách stát vydal ke konci listopadu 445,7 miliardy korun, což je meziroční růst o 4,1 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků