Hlavní obsah
Budova ministerstva financí Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Schodek rozpočtu v červnu klesl na 31,5 miliardy

Schodek státního rozpočtu v červnu poklesl na 31,5 miliardy korun oproti květnové sumě 39,8 miliardy korun. Podle ministerstva financí tak jde o nejlepší červnový výsledek od roku 2008. Loni v červnu deficit dosáhl výše 71,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet s deficitem 100 miliard korun.

Budova ministerstva financí Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Schodek rozpočtu v červnu klesl na 31,5 miliardy

„Výsledek za pololetí potvrzuje skutečnost, že plánovaný deficit pro tento rok není problém splnit i přes nutnost financovat odstraňování povodňových škod,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Státní finance se letos vyznačují solidní stabilitou. Riziko jejich neočekávaného vývoje zůstává i v případě prodlužování politické krize nízké,“ sdělil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Pohled na jednotlivé položky příjmů a výdajů ovšem podle něj jednoznačně optimistické závěry nenabízí.

Vývoj státního rozpočtu od roku 2000

Foto: David Ryneš, Novinky

Na meziročním růstu celkových příjmů o 45,3 miliardy korun na 549,9 miliardy korun se nejvíce podílely příjmy z EU (o 32,9 miliardy) a inkaso daně z přidané hodnoty (o 12,1 miliardy korun).

Příjem z DPH dosáhl 104,2 miliardy korun. Vliv na jeho zvýšení má podle ministerstva nejen zvýšení obou sazeb o procentní bod, ale také některá opatření proti daňovým únikům i zefektivnění činnosti Finanční správy ČR.

Zlepšení výběru DPH je podle Sobíška nezpochybnitelné. Je zřejmě výsledkem zastavení propadu soukromé spotřeby, jakož i omezení podvodů ohledně krácení DPH. Výběry ostatních daní ale meziročně stagnují nebo dokonce klesají. V meziročním poklesu zůstává i výběr sociálního pojistného, upozornil.

Celkové výdaje 581,4 miliardy korun čerpané ke konci června byly o 5,1 miliardy nad úrovní stejného období 2012. Největší objem peněz v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládán na sociální dávky. Za půl roku bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 237,9 miliardy korun při meziročním nárůstu o 0,4 miliardy korun.

K uspokojivé bilanci rozpočtu přispěla podle Sobíška rovněž strana výdajů, a to hlavně snížením investic. Z plánovaného celoročního objemu jich stát za první půlrok uskutečnil jen 35 procent, což vypadá jako šetření na ne úplně správném místě, podotkl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků