Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

RWE i Bohemia Energy sníží ceny silové elektřiny

Energetická skupina RWE, která je v tuzemsku alternativním dodavatelem, od ledna sníží ceny silové elektřiny. Dosavadní klienti získají podle typu tarifu automaticky slevu až 20 procent, sdělil mluvčí skupiny RWE Martin Chalupský. Nižší ceny silové elektřiny, až o 19 procent, hlásí i další alternativní dodavatel, společnost Bohemia Energy.

Ilustrační snímek Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
RWE i Bohemia Energy sníží ceny silové elektřiny

Podíl silové elektřiny na celkové ceně elektřiny je zhruba poloviční. Cena elektřiny se skládá z ceny za vyrobenou elektřinu, z poplatků za přepravu a distribuci i za související systémové služby. Kromě plateb za vyrobenou nebo též silovou elektřinu podléhají všechny složky rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Ten minulý týden oznámil, že cena elektřiny pro domácnosti příští rok zlevní v průměru o 10,9 procenta. [celá zpráva]

RWE od ledna sníží ceny silové elektřiny pro nové klienty až o 23 procent. „Naši zákazníci se nemusejí obávat negativního vlivu oslabení kurzu koruny na naše ceny, protože jsme nakoupili elektřinu dostatečně dopředu,“ uvedl obchodní ředitel skupiny RWE Tomáš Varcop.

RWE letos získala každého třetího zákazníka, který si vybíral elektřinu od nových dodavatelů. Do konce roku plánuje překročit hranici 300 000 uzavřených smluv s novými zákazníky. „Kolem roku 2020 bychom chtěli mít dvojciferný podíl na trhu, tedy zvýšit počet zákazníků na dvojnásobek až trojnásobek současného stavu,“ dodal Varcop.

RWE, která je největším tuzemským dodavatelem plynu, od května zlevnila o deset procent. Například zákazník, který vytápí plynem rodinný domek, tak letos ušetří celkově v průměru více než 4000 korun ve srovnání s loňskou topnou sezónou, dodal Chalupský.

Zlevňuje i Bohemia Energy

Další z alternativních dodavatelů, společnost Bohemia Energy, sníží svým zákazníkům z řad domácností ceny silové elektřiny až o 19 procent v závislosti na tarifu a regionu. Společnost zároveň zachová neregulovanou složku ceny plynu pro příští rok ve stejné výši. Celkově však dojde k mírnému poklesu celkové ceny za plyn snížením cen regulovaných složek ceny.

„Zákazníci budou v příštím roce profitovat nejen z poklesu ceny silové elektřiny na burzách, ale i ze snížení poplatků za distribuci a obnovitelné zdroje, které jsou součástí takzvané regulované složky ceny, tvořící až 60 procent z celkové ceny za elektřinu,“ vysvětlil Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy.

Celkové ceny elektřiny u zákazníků Bohemia Energy by proto mohly proti roku 2012 klesnout zhruba o 12 procent.

Pokud jde o plyn, pro koncové zákazníky cena klesne v průměru zhruba o jedno procento. „Nadále přitom platí, že ceny plynu od Bohemia Energy budou proti cenám dominantních dodavatelů plynu v průměru až o deset procent nižší, v závislosti na pásmu spotřeby a distribučním území,“ dodal Písařík.

Společnost Bohemia Energy v současné době dodává elektřinu a plyn zhruba 530 tisícům zákazníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků