Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Rusko má ve fondech z prodeje ropy téměř 200 miliard dolarů

Rusko mělo ke konci října ve svých dvou fondech, kam ukládá příjmy z prodeje ropy, už 5,24 biliónu rublů (197,4 miliardy dolarů; 3,75 biliónu Kč). Ukázaly to nejnovější údaje, které v sobotu zveřejnilo tamní ministerstvo financí. Na konci září bylo ve fondech 189,7 miliardy USD.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Rusko má ve fondech z prodeje ropy téměř 200 miliard dolarů

První z fondů, takzvaný Rezervní fond, slouží jako polštář pro rozpočet. Objem finančních prostředků, jimiž fond disponuje, by se měl pohybovat kolem deseti procent hrubého domácího produktu (HDP) Ruska. Nyní je v něm asi 134,4 miliardy dolarů. Je to ale pokles proti konci září, kdy měl fond v přepočtu 140,98 miliardy USD.

Druhý fond, který se jmenuje Národní fond bohatství, je koncipován jako nástroj pro rizikovější investice. Nyní je v něm v přepočtu 62,82 miliardy dolarů. Před měsícem tento fond disponoval majetkem v objemu zhruba 48,68 miliardy USD.

Ministerstvo uvedlo, že asi 170 miliard rublů (zhruba 6,4 miliardy USD) z fondu bohatství bylo uloženo jako vklad ve státní bance VEB.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků