Hlavní obsah

Rodná čísla nahradí identifikátory, v tendru zvítězila olomoucká firma

Olomoucká společnost TESCO SW zvítězila ve výběrovém řízení Úřadu pro ochranu osobních údajů na vytvoření unikátního informačního systému ORG. Jeho hlavním posláním je nahradit rodná čísla identifikátory, které nebudou obsahovat žádné zjevné osobní údaje.

Rodná čísla nahradí identifikátory, v tendru zvítězila olomoucká firma

Zavedením nového systému je podmíněno zdárné dokončení projektu elektronické veřejné správy (eGovernment) v České republice. Celá zakázka o rozsahu 130 miliónů korun je částečně financována z Evropského fondu pro regionální rozvoj a má být dokončena v roce 2012.

„Smyslem systému je ochrana identity občanů před zneužitím,“ řekl Právu generální ředitel TESCO SW Josef Tesařík. Informační systém ORG se podle něj stane samostatnou funkční součástí všech základních registrů ve státní správě.

Stávající rodné číslo v budoucnu nahradí neveřejný a jedinečný základní identifikátor fyzické osoby, z něhož nebude nijak možné odvodit žádné citlivé osobní údaje, jako jsou datum narození, pohlaví a podobně. Identifikátory pro jednotlivé agendy státní správy budou odvozeny právě od těchto základních identifikátorů.

Bezpečnostní garance

„Součástí informačního systému ORG bude vysoce sofistikovaný matematický aparát, který ve spolupráci s předními odborníky na šifrování zajistí, že nebude možné z dílčích agendových identifikátorů zpětně odvodit ani základní, ani jiné identifikátory stejné osoby v dalších agendách veřejné správy,“ uvedl Tesařík.

Informační systém ORG bude jediným místem, kde budou uloženy matice identifikátorů fyzických osob pro jejich vzájemný převod mezi jednotlivými agendami. Pro zajištění naprosté bezpečnosti osobních dat ORG bude možné převádět identifikátory z jedné agendy na identifikátory v jiné agendě pouze na základě autorizovaného požadavku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků