Hlavní obsah
 

Řekové dál stávkují, opět musela zasahovat policie

Řecko ochromuje další 24hodinová stávka proti plánované penzijní reformě. Odbory oznámily, že stejně jako při předešlých protestech i v úterý bude mimo provoz tamní železnice, přerušena bude i letecká doprava. Ani tentokrát se protesty neobešly bez zásahu policie.

 
Řekové dál stávkují, opět musela zasahovat policie

Stávek postihlo zemi za posledních několik měsíců již mnoho. Vlnu protestů spustila přísná opatření, která prosazuje vláda, aby zabránila státnímu bankrotu. Kromě škrtů v rozpočtových výdajích vzrostly v Řecku daně, zvýšen má být věk pro odchod do důchodu.

Tyto změny jsou součástí dohody o mezinárodní finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie. Řecko již před několika týdny začalo čerpat půjčku ve výši 110 miliard eur.

V úterý kromě železnice budou uzavřeny některé úřady či nemocnice. Mimo provoz je i městská doprava a Aténách. V letecké dopravě budou přerušeny pouze vnitrostátní lety. Kvůli turistické sezóně by lety z a do zahraničí být omezeny neměly.

Podle zahraničních médií mají turisté problémy zejména v aténském přístavu Piraeus, kde sice ráno některé lodě ještě vypluly, ale ne všichni lidé se stačili nalodit. Obdobná situace byla i minulý týden, kdy odboráři rovněž protestovali. Minulá i ta současní stávka je podle agentury AP označována za ilegální.

Podle BBC do ulic Atén vyrazilo demonstrovat několik tisíc lidí. To se prý neobešlo bez potyček s policií. Ta musela proti demonstrantům zasáhnout slzným plynem.

Před několika týdny při obdobné demonstraci zemřelo dokonce několik lidí. Během protestu byla totiž zapálena banka. [celá zpráva]

Během stávky jsou turisté opět ponecháni vlastnímu osudu. Letecká, lodní i železniční doprava jsou mimo provoz.

Foto: Yannis Behrakis, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků