Hlavní obsah
Řecku vadí, že Česko označuje výrobek jako řecký jogurt. Foto: Profimedia.cz

Řecko si v Bruselu stěžuje na Česko kvůli jogurtům

Řecké vládě vadí zařazení „řeckého jogurtu“ do české vyhlášky určující požadavky pro mléčné výrobky. Uvedl to web EurActiv.com.

Řecku vadí, že Česko označuje výrobek jako řecký jogurt. Foto: Profimedia.cz
Řecko si v Bruselu stěžuje na Česko kvůli jogurtům

Podle řeckých úřadů je zmíněný jogurt produktem typickým pro Řecko a označení „řecký jogurt“ u českých výrobků by bylo vůči zákazníkům zavádějící. Tamní úřady se proto se stížností obrátily na Evropskou komisi.

Řecký ministr pro rozvoj venkova a potraviny Evangelos Apostolu v dopise Komisi uvedl, že využívání označení „řecký jogurt“ v české vyhlášce odporuje unijní směrnici pro poskytování informací o potravinách, která uvádí, že údaje na potravinových výrobcích nemají být zavádějící. „Termín řecký jogurt je zavádějící a neodráží realitu, protože uvádí konkrétní zemi původu – Řecko, které daný výrobek vděčí za svou pověst,“ uvedl Apostolu.

Komise kvůli užití termínu „řecký jogurt“ jedná s českými úřady. České ministerstvo zemědělství podle serveru E15.cz, který na tento problém upozornil, výhrady Řecka zatím nechce komentovat. Mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková sdělila, že se vypořádávají poslední připomínky k vyhlášce.

Návrh ukotvuje v českém právním řádu směrnici EU, kterou před lety schválily členské státy a Evropský parlament. Konkrétní podobu vyhlášky si členské země tvoří samy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků