Hlavní obsah
Nový řecký ministr financí Jannis Sturnaras Foto: Yorgos Karahalis, Reuters

Řecko má nového ministra financí, přezdívá se mu pan Euro

Do křesla ostře sledovaného postu řeckého ministra financí byl v úterý jmenován ekonom Janis Sturnaras. Vystřídal tak Vasilise Rapanose, který kvůli podlomenému zdraví vydržel na tomto postu pouze několik dnů. Uvedl to server BBC.

Nový řecký ministr financí Jannis Sturnaras Foto: Yorgos Karahalis, Reuters
Řecko má nového ministra financí, přezdívá se mu pan Euro

„Premiér Antonis Samaras se rozhodl jmenovat profesora ekonomie Aténské univerzity Jannise Sturnarase ministrem financí," píše se v prohlášení úřadu premiéra.

Pětapadesátiletý Sturnaras, který rovněž šéfoval ekonomickému institutu IOBE, je považován za stoupence ekonomického liberalismu, jenž by měl podporovat prosazování jednotlivých strukturálních reforem.

V jihoevropské zemi je znám pod přezdívkou „pan Euro“ a účastnil se vyjednávání, na jehož základě vstoupilo Řecka v roce 2001 do eurozóny.

„Sturnaras je vážený a respektovaný člověk, který by měl na trzích navodit důvěru a optimismus. Dostává se však do špatné vlády, v níž rozhazovační politici obsadili klíčové pozice," nechal se slyšet analytik John Loulis, podle nějž bude muset s nimi svést tvrdý boj. „Vstupuje do vlčího doupěte a nepřežije bez pevné podpory předsedy vlády,“ dodal Loulis.

Sturnaras byl rovněž hlavním ekonomickým poradcem bývalého premiéra Kostase Simitise.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků